fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
środa, 19 Czerwiec, 2019
18.2 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Olsztyńska klinika Budzik dla pacjentów w śpiączce zyska nowe łóżka

Strona główna Wiadomości Olsztyńska klinika Budzik dla pacjentów w śpiączce zyska nowe łóżka
reklama

Olsztyńska klinika Budzik dla dorosłych pacjentów w śpiączce zostanie powiększona o kolejne 7 łóżek. Od lipca placówka będzie mogła przyjąć jednorazowo 15 chorych. W środę odbyła się uroczystość przecięcia wstęgi w nowych pomieszczeniach kliniki.

Adaptację nowych pomieszczeń kliniki sfinansuje fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

reklama

Prorektor do spraw Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił, że to Ewa Błaszczyk uświadomiła potrzebę opieki nad ludźmi w śpiączce. Jak dodał, wcześniej pacjenci po wyjściu ze szpitala z oddziału intensywnej terapii trafiali albo do zakładów opiekuńczo-leczniczych albo do domów, gdzie rodziny musiały podjąć same rehabilitacje swych bliskich.

„Obecnie to wyspecjalizowane placówki dają szansę powrotu do zdrowia. Więcej niż połowa chorych w naszym ośrodku odzyskała kontakt” – wskazał.

Przypomniał, że otwarcie Budzika dla dorosłych w Olsztynie i podjęcie przez niego działalności było pilotażem. Wyjaśnił, że potrzeby są ogromne, bo w kolejce na wybudzenie czeka kilkaset osób.

„Warto to robić, pomagając chorym, ich rodzinom. Trzeba dawać im szansę odnalezienia się w tych trudnych chwilach, bo to jest dramat dla osób zupełnie nieprzygotowanych, którym w pewnym momencie zawalił się cały świat” – dodał. W olsztyńskim Budziku, działającym od 2016 r., na 30 pacjentów 16 się wybudziło.

Ewa Błaszczyk dodała, że w warszawskim Budziku dla dzieci wybudziło się dotąd 55 małych pacjentów. „Teraz wybudziła się dziewczynka, która chodzi i mówi” – wyjaśniła.

„Ponad 50 proc. pacjentów wraca (budzi się ze śpiączki), a niektórzy wychodzą na własnych nogach” – dodała.

W czwartek 18 kwietnia obchodzony będzie Dzień Pacjenta w Śpiączce. Ewa Błaszczyk podkreśliła, że dzień ten służy zwróceniu uwagi na sytuację pacjentów i zrozumieniu ich problemów.

„To jest ważne, bo ważne jest mieć w głowie, że taka jednostka chorobowa istnieje. Kiedyś właściwie była odbierana szansa tym ludziom, odwożeni byli do domów, gdzie odchodzili z powodu różnych innych komplikacji zdrowotnych. Ważne jest, by narodziła się świadomość, że się z tego wychodzi, tylko trzeba się nad tym pochylić w odpowiednim czasie i wykonać kawał ciężkiej pracy” – zaznaczyła.

Olsztyński Budzik dla dorosłych w Uniwersyteckim Szpitalu dysponuje 8 łóżkami, od lipca przybędzie mu 7 kolejnych łóżek.

Aby dodatkowi pacjenci mogli znaleźć opiekę w Olsztynie potrzebna jest adaptacja pomieszczeń w tym zainstalowanie nowoczesnej windy, która skomunikuje piętra.

Jak podkreślił prof. Maksymowicz, Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził gotowość w finansowaniu poszerzonej działalności placówki. Wskazał, że są plany na dalszą rozbudowę Budzika o ciąg fizjoterapii i rehabilitacji na parterze budynku. Wniosek o 1 mln zł na sfinansowanie tych zadań trafił do Ministerstwa Zdrowia.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

19CZE(CZE 19)20:30Capitalne Latino - BLUECapitano, Kapitańska 21

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X