6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyński Urząd Celno-Skarbowy ujawnił fikcyjne faktury VAT i zablokował rachunki bankowe

WiadomościOlsztyński Urząd Celno-Skarbowy ujawnił fikcyjne faktury VAT i zablokował rachunki bankowe

Wykorzystanie danych z rachunków bankowych za pomocą systemu STIR w powiązaniu z danymi z plików JPK pozwoliło na ujawnienie podmiotów, które wystawiły i posłużyły się blisko 90 fikcyjnymi fakturami VAT na wartość ponad 123 mln zł.

reklama

22 funkcjonariuszy i pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie przeprowadziło działania w 9 miejscach, zabezpieczając dokumentację finansowo-księgową podejrzanych podmiotów.
Szef KAS zablokował rachunki bankowe podmiotu korzystającego z fikcyjnych faktur zabezpieczając środki finansowe o równowartości ponad 2,5 mln zł.

Działania analityczne prowadzone przez Komórkę Szefa KAS do spraw STIR w Ministerstwie Finansów oraz pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie doprowadziły do ujawnienia podmiotów, które wystawiały i korzystały z fikcyjnych faktur VAT mających dokumentować obrót elektroniką (w szczególności żarówkami led).

reklama

Funkcjonariusze i pracownicy Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego przeprowadzili czynności w miejscach wskazanych jako siedziby tych podmiotów i w innych miejscach z nimi związanych, zabezpieczając dokumentację księgową i nośniki informatyczne. Czynności te wykazały, że w podmiotach, które wystawiały fikcyjne faktury nie stwierdzono żadnych oznak prowadzenia działalności, natomiast w podmiocie korzystającym z fikcyjnych faktur VAT deklarowane rozmiary prowadzonej działalności nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Podmioty te zarządzane były przez obcokrajowców.

Oszustwo oparte było na wykorzystywaniu fikcyjnych faktur i wynikającego z nich podatku naliczonego przez kolejne podmioty w łańcuchu do zniwelowania obciążeń podatkowych i zalegalizowania towarów wprowadzonych do obrotu. Stworzony mechanizm miał na celu upozorowanie realnych działań i utrudnienie wykrycia oszustwa podatkowego. Straty Skarbu Państwa szacuje się na kwotę ponad 28 mln zł.

reklama

Mając na uwadze możliwość wykorzystywania działalności banków dla celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, Szef KAS dokonał blokady rachunków bankowych zaangażowanej w oszustwo Spółki, na których zabezpieczono środki finansowe w EUR i PLN o równowartości w kwocie ponad 2,5 mln zł.

W sprawie prowadzona jest kontrola celno-skarbowa i postępowanie przygotowawcze.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia