Po czterech latach przerwy neurologia znów będzie dostępna dla mieszkańców Ełku i okolic. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w oficjalnym piśmie z 16 maja 2025 roku, że trwają intensywne przygotowania do uruchomienia oddziału neurologii w 108 Szpitalu Wojskowym – filii 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Lublinie.
To efekt interwencji posłanki Urszuli Pasławskiej, która złożyła interpelację nr 8980 w sprawie przywrócenia oddziału. W działania na rzecz neurologii w Ełku zaangażowali się także wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska, radny powiatowy Tomasz Bartnik oraz radny sejmiku Bogusław Wisowaty.
Oddział neurologiczny został zamknięty wiosną 2021 roku, pozbawiając około 100 tysięcy mieszkańców Ełku i powiatu ełckiego dostępu do specjalistycznego leczenia. Pacjenci z udarami i innymi nagłymi przypadkami neurologicznymi musieli być transportowani do Olsztyna, Suwałk, a nawet do oddalonego o blisko 300 kilometrów Elbląga.
W odpowiedzi na interpelację, sekretarz stanu w MON Paweł Bejda poinformował, że komendant szpitala został zobowiązany do przygotowania działań związanych z restrukturyzacją, rozbudową i rozwinięciem działalności leczniczej placówki w Ełku. Podkreślił również, że Warmińsko-Mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wyraził pozytywną opinię na temat przywrócenia oddziału neurologicznego. MON zadeklarowało również przekazanie dodatkowych środków na sfinansowanie inwestycji.
– Obecnie trwają już intensywne prace koncepcyjne dotyczące restrukturyzacji, rozbudowy i rozwinięcia działalności leczniczej ełckiej filii – napisał wiceminister Bejda.
Na razie nie podano konkretnej daty otwarcia oddziału w szpitalu wojskowym, ale według informacji z Ministerstwa ma to nastąpić w najbliższym czasie.
Powrót neurologii do Ełku to znaczący krok w kierunku poprawy dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej na Mazurach. Mieszkańcy regionu nie będą już musieli przemierzać setek kilometrów, by uzyskać natychmiastową pomoc w przypadku zagrożenia życia.
źródło: Urszula Pasławska