Wszystko po to, aby pokazać, że patriotyzm ma różne wymiary i poza wartościami duchowymi istnieje również świadomość konsumencka. Bowiem w paczkach znajdują się produkty polskie i lokalne. Artykuły zostały nieodpłatnie przekazane przez krajowych producentów żywności, by wesprzeć tych, którzy 76 lat temu walczyli o Niepodległość naszej Ojczyzny.
Jak podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk “To wyraz wdzięczności w wymiarze symbolu dla powstańców, których trud, wysiłek i determinację staramy się podkreślać każdego dnia zarówno w wymiarze wsparcia finansowego, jak i podarunkowego, i symbolicznego jak ten”.
Terytorialsi z 4. Warmińsko –Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odwiedzili bohaterów powstania mieszkających na terenie Warmii i Mazur. Była to znakomita okazja by bliżej poznać kombatantów i przede wszystkim wysłuchać żywej relacji z tamtych tragicznych czasów. W 4.Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej działa powołany przez Dowódcę Zespół ds. Kombatantów, obejmujący opieką 47 Bohaterów żyjących na terenie Warmii i Mazur.
„Takie spotkania dla nas to ogromna wartość dodana, dzięki temu możemy usłyszeć historie, których w książkach nie przeczytamy. Korzyści wyciągają obie strony, bowiem często słyszę od kombatantów, że jak ważne jest dla nich, że ktoś pamięta, ktoś odwiedza, ktoś wysłucha. My mamy jeszcze ten ogromny zaszczyt z nimi przebywać i porozmawiać.”- zaznacza koordynator 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie, szer. Sabina Mazurek.
Podczas konferencji dnia 23.10.2020r. premier zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia o pozostawanie w domach z powodu pandemii koronawirusa. Morawiecki zapowiedział też utworzenie “Korpusu Wsparcia Seniorów”, by pomóc osobom starszym niemającym opieki rodziny. Korpus będzie miał na celu dostarczanie seniorom niezbędnych produktów poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku trwania pandemii dostarczają obiady, robią zakupy, zapewniają dowóz do lekarza, reagują na indywidualne potrzeby każdego z kombatantów, których mają pod swoją opieką. Kiedy instytucje cywilne wyczerpią swój potencjał jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej i Domów Pomocy Społecznej, do wsparcia osób starszych.
Źródło: 4.W-MBOT