Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga miłośników historii, sztuki i tajemniczych miejsc. W 2025 roku Olsztyn ponownie otworzy swoje najciekawsze obiekty dla zwiedzających, a jednym z nich będzie ratusz. To niezwykła okazja, aby odkryć sekrety tego historycznego budynku i zobaczyć jego wnętrza w zupełnie nowym świetle.
Ratusz, jakiego nie znacie
W sobotę, 24 maja, od godziny 18:00 do 22:00 mieszkańcy i goście miasta będą mogli odwiedzić olsztyński ratusz, który na co dzień jest siedzibą Urzędu Miasta. Budynek, zazwyczaj zarezerwowany dla urzędników i interesantów, tym razem otworzy swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych.
Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne. W programie zaplanowano możliwość wejścia do ratuszowego schronu – ukrytej części budynku, która w przeszłości pełniła funkcję ochronną. Dla wielu odwiedzających ogromną atrakcją będzie wspinaczka na wieżę ratuszową, z której rozpościera się malowniczy widok na panoramę Olsztyna.
Nie zabraknie także możliwości zajrzenia do gabinetów i sal, w których zapadają kluczowe decyzje dla miasta. To wyjątkowa szansa, by poczuć atmosferę miejsca, w którym codziennie pracują urzędnicy i władze Olsztyna.
Historia i tajemnice z przewodnikiem
Dla tych, którzy chcą poznać ratusz nie tylko od strony architektonicznej, ale także historycznej, przygotowano specjalne oprowadzanie z przewodnikiem. Marian Jurak, znany pasjonat historii miasta i znawca dziejów ratusza, opowie o przeszłości budynku, jego architektonicznych detalach oraz o ludziach, którzy na przestrzeni lat tworzyli historię Olsztyna.
Podczas zwiedzania goście dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się ratusz, jaką pełnił funkcję w czasach średniowiecznych i nowożytnych oraz jakie wydarzenia były w nim planowane i rozgrywane. Dzięki barwnym opowieściom przewodnika każdy zakamarek budynku ożyje na nowo.
Dlaczego warto odwiedzić ratusz?
– To nie tylko okazja do poznania niezwykłych miejsc, ale też do zrozumienia, jak funkcjonuje miasto „od kuchni” – mówi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. – Dla wielu zwiedzających będzie to pierwsza wizyta w miejscach, które zwykle są niedostępne.
Zwiedzanie ratusza będzie bezpłatne, jednak organizatorzy zalecają wcześniejsze przybycie, ponieważ zainteresowanie może być duże. Wydarzenie jest częścią szerszego programu Nocy Muzeów w Olsztynie, który obejmuje także zwiedzanie innych obiektów – Zamku Kapituły Warmińskiej, Domu Gazety Olsztyńskiej, Muzeum Przyrody, Muzeum Nowoczesności oraz zabytkowego pałacu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Pozostałe wydarzenia w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej
Sobota, 17 maja
W historycznych murach Zamku Kapituły Warmińskiej zaplanowano szereg atrakcji:
- Warsztaty plastyczne w Refektarzu (19:00–21:45) – uczestnicy dowiedzą się, jak budowano zamki, staną się kopistami dzieł Witkacego i stworzą własne zakładki inspirowane wystawą „Wyjawić, pokazać, naśladować”.
- Bicie monety (19:00–22:30) – możliwość wybicia własnego żetonu o wartości 5 zł.
- Grupowe wejścia na wieżę zamkową (19:00–22:45) – szansa na podziwianie panoramy Olsztyna z historycznej wieży.
- Przymierzalnia strojów historycznych (19:00–22:45) – w Górnym Holu odwiedzający mogą spróbować strojów z dawnych epok.
- Pokazy walk rycerskich (19:15, 20:15, 21:15, 22:15) – Bractwo Rycerskie Konwentu Św. Piotra zaprezentuje średniowieczne techniki walki.
- Oprowadzanie po wystawie „Wyjawić, pokazać, naśladować” (19:30) – przewodnikiem będzie Grażyna Prusińska.
- Oprowadzanie po wystawie „Stylowe wnętrza – od baroku do secesji” (20:30) – Anna Malinowska przybliży historię sztuki wnętrz.
- Tajemnice Sal Kopernikowskich (od 19:00) – uczestnicy będą mogli rozwiązywać zagadki i wziąć udział w quizie z nagrodami.
Wszystkie wydarzenia na zamku są dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.
Dom Gazety Olsztyńskiej
Sobota, 17 maja, godz. 19:00–23:00
Dom Gazety Olsztyńskiej otworzy swoje drzwi, prezentując kilka ciekawych wystaw:
- „Olsztyn. Szkice do dziejów miasta” – wystawa przybliżająca historię miasta.
- „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939) – podróż przez dzieje lokalnej prasy.
- „Portret – powieść w jednym kadrze” – wystawa ukazująca historię w obrazach.
- „Szkoły polskie na Warmii i Mazurach (1929-1939)” – historia szkolnictwa w regionie.
- „Nasza Marychna. Maria Zientara-Malewska” – poświęcona warmińskiej poetce.
- „Okna historii” – z okazji 130-lecia powstania „Gazety Olsztyńskiej”.
O godzinie 20:00 Grzegorz Kumorowicz poprowadzi wykład „Portret – powieść w jednym kadrze. Po drugiej stronie obiektywu”, w którym opowie o tajnikach fotografii historycznej.
Muzeum Przyrody w Olsztynie
Sobota, 17 maja, godz. 17:00–23:00
Muzeum Przyrody zaprasza na różnorodne wydarzenia edukacyjne i artystyczne:
- Kamishibai – teatr ilustracji (17:00–17:45, 18:00–18:45) – dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, opowie historie „O cytrynku latolisku” i „O żabie moczarowej”.
- Malowanie na świeżym powietrzu „Majowa łąka” (17:00–19:00) – plenerowe warsztaty plastyczne.
- Quiz „Zwierzęta i rośliny w parku przy Muzeum Przyrody” (17:00–21:00) – zabawa edukacyjna dla całej rodziny.
- Gra muzealna „Odkryj zwierzęta Warmii i Mazur” (17:00–21:30) – indywidualne zwiedzanie z zagadkami.
- Łowienie rybek – gra zręcznościowa (17:00–23:00) – dla najmłodszych.
- Rodzinne warsztaty „Ornitologiczne ciekawostki” (19:00–22:00) – spotkanie z fascynującym światem ptaków.
- Wykład „Nietoperze – niewidoczni sąsiedzi” (19:30–21:00) – mgr inż. Paweł Janczyk z RDOŚ Olsztyn opowie o nietoperzach.
- Zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem (21:30–22:30) – spacer po muzeum z ekspertem.
Muzeum Nowoczesności w Olsztynie
Sobota, 17 maja, godz. 19:00–24:00
Na odwiedzających czekać będą:
- Zwiedzanie wystawy stałej oraz czasowej „Miasto umiera i rodzi się” – pokazujące przemiany przestrzeni miejskiej.
- Wystawa „Apolonia Szczęsna – kolory życia” – oprowadzanie przez dr hab. Anitę Frankowiak, prof. UWM, o każdej pełnej godzinie.
- Warsztaty z podstaw rysunku artystycznego – kreatywna zabawa dla najmłodszych, doskonała okazja, by odkryć w sobie pasję do sztuki.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Sobota, 17 maja, godz. 16:00–22:00
W ramach Nocy Muzeów swoje podwoje otworzy również zabytkowy pałac w Łężanach. Zwiedzanie będzie odbywać się w pięciu turach, z których każda potrwa około godziny. To niepowtarzalna okazja, aby poznać historię tego wyjątkowego budynku oraz jego architektoniczne detale.
Wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów w Olsztynie są dostępne bezpłatnie. Organizatorzy zapraszają mieszkańców i turystów do wspólnego odkrywania kultury, historii i przyrody miasta.
źródło: UM Olsztyn