5 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Policja przestrzega przedsiębiorców przed oszustami

OlsztynPolicja przestrzega przedsiębiorców przed oszustami

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustw dokonywanych na biznesmenach z naszego regionu. Przestępczy proceder wiąże się m.in. z zagraniczną działalnością firm. 

reklama

W ostatnim czasie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą coraz częściej mają do czynienia z tego typu oszustwami, w których przestępcy podszywają się pod zagranicznego kontrahenta. Drogą mailową, z adresu często łudząco podobnego do prawdziwego, przesyłają wiadomość, w której proszą o dokonanie przelewu na inne konto niż zwykle. Powodem takiej operacji ma być chwilowa blokady podanego wcześniej numeru konta.

Policjanci przypominają, że każdy przedsiębiorca zanim dokona transakcji na wyjątkowo inny niż zwykle rachunek bankowy powinien zweryfikować (np. telefonicznie), czy nie pada ofiarą oszustwa.

reklama

W przypadku gdy przedsiębiorca nie dokona weryfikacji nowego, wskazanego przez sprawców konta w inny sposób, niż tylko za pośrednictwem adresu e-mailowego, z którego dostał wiadomość, staje się ofiarą oszustwa, a wpłacone pieniądze trafiają na zupełnie inny rachunek bankowy niż faktyczny rachunek firmy, z którą prowadzi współpracę.

Sposób wejścia w posiadanie adresów e-mail lub też dostępu do kont pocztowych poszkodowanych z uwagi na dobro prowadzonych dochodzeń nie jest ujawniany, jednakże zaleca się szczególną ostrożność w przypadku otrzymania prośby o przelanie pieniędzy na “wyjątkowo inny niż zwykle” rachunek bankowy.

Warto również nadmienić, iż w chwili obecnej powszechnie stosowane systemy bankowe nie wymagają zgodności danych wpisanych w polu “adresat przelewu” z danymi faktycznego właściciela rachunku, a pieniądze są po prostu przelewane na konto, którego numer wpiszemy.

reklama

Tym samym warto uczulić naszych zagranicznych partnerów, aby również nie dokonywali przelewów na  nasze rzekome prośby na inne niż do tej pory rachunki bankowe.

Każdą informację o tego typu oszustwie bądź nawet próbie oszustwa należy zgłosić policjantom. Z uwagi na transgraniczne możliwości działania przestępców tylko natychmiastowe działanie może być skuteczne. Im dłużej będziemy zwlekali ze zgłoszeniem tego typu przestępstwa, tym trudniej będzie odzyskać utracone pieniądze.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia