Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
-2 C
Olsztyn
czwartek, 13 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Błękitne koperty niosą ważną treść

reklama

Cztery tysiące niebieskich kopert, a w środku list napisany w imieniu Michała i Adama, dorosłych ludzi z autyzmem. Tak Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce zachęca mieszkańców Olsztyna do pomocy w budowie Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak. – Gdzie absolwenci Zespołu Placówek Edukacyjnych będą mogli pracować i mieszkać, wykorzystując umiejętności zdobyte przez lata nauki – wyjaśnia Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE i przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Żeby jednak miejsce mogło powstać, musimy zebrać fundusze na budowę.

„Chcemy, abyście z uwagą przeczytali ten list. Opowiemy Wam w nim o Michale. Zrobimy to, ponieważ on sam tego zrobić nie może”. Tak zaczyna się jeden z listów opakowany w niebieską kopertę, które Poczta Polska doręcza wybranym przez siebie mieszkańcom Olsztyna. Dalej z lektury można dowiedzieć się, że Michał ma 24 lata, mieszka w Nikielkowie koło Olsztyna i uwielbia gotować. Jednak mimo że jest w tym dobry, żaden pracodawca go nie zatrudni, bo Michał ma autyzm, a rynek pracy dla takich osób w Polsce nie istnieje.

Wcześniej chłopak uczył się w ZPE, gdzie zdobył wiele umiejętności. Niestety skończył już 24 lata, a tym samym skończyła się możliwość jego edukacji. Jedyną szansa dla niego – i wielu innych niepełnosprawnych dorosłych z Olsztyna i okolic – jest specjalny ośrodek, gdzie będzie mógł pracować oraz ewentualnie mieszkać, gdy rodzicom zabraknie sił. Do budowy przymierza się Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce, ale musi zebrać pieniądze na budowę. Pomoże w tym kampania społeczna w kolorze błękitu, którą zainaugurowała wysyłka niebieskich kopert. – Praca daje ludziom niepełnosprawnym dokładnie to samo co każdemu z nas, czyli możliwość samorealizacji, poczucia bycia potrzebnym, kontakt z ludźmi. Dlatego musimy im to umożliwić – dodaje Wanda Agnieszka Jabłońska.

reklama

Momentem kulminacyjnym będzie uroczyste podsumowanie akcji w planetarium – w najbliższą sobotę 24 października w godz. 10 – 13. Każdy, kto przyjdzie, będzie miał niepowtarzalną okazję poznać bohaterów kampanii Michała i Adama oraz ich kolegów. Zobaczyć pokaz artystyczny w wykonaniu niepełnosprawnych uczniów ZPE oraz Szkoły Tańca i Wdzięku Przemienieccy. Paniom z pewnością spodobają się porady w kwestii makijażu oraz zabiegi kosmetyczne, oferowane przez Szkoły Policealne i Licea dla Dorosłych Cosinus, Doradca Kosmetyczny Mary Kay i Instytut Zdrowia i Urody Yasumi. Swoje stoiska wystawią też Warmiolandia, Liderschool i Mak – Dom Development. Pyszny catering przygotuje restauracja Gardenia. Fundatorem nagród jest także Escape Room. – Wszystkie wymienione atrakcje oraz wiele innych będą całkowicie bezpłatne – mówi Edyta Kupryjaniuk, fundraiser Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce. – Odwiedzających poprosimy jedynie o dołożenie symbolicznej cegiełki do budowy Warmińskiej Kuźni Pracy Modrak.

reklama

luty, 2020

15LUT19:00Lalki grają dla dorosłych!Olsztyński Teatr Lalek, Głowackiego 17

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X