fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 5 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Prawie 0,5 mln zł odszkodowania dla spadkobiercy dawnej mieszkanki Warmii

Wiadomości Prawie 0,5 mln zł odszkodowania dla spadkobiercy dawnej mieszkanki Warmii

Prawie pół miliona złotych otrzyma od Skarbu Państwa spadkobierca dawnej mieszkanki Warmii za utracone gospodarstwo rolne w Gietrzwałdzie. Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził we wtorek na rzecz Antona B. 493 tys. zł za bezprawne przejęcie i sprzedaż gospodarstwa przez Skarb Państwa.

Pozew w tej sprawie wpłynął do Sądu Okręgowego w Olsztynie w lipcu 2017 r. Anton B. wniósł o zasądzenie na jego rzecz od Skarbu Państwa 700 tys. zł odszkodowania. Żądana pierwotnie kwota obejmowała jedną trzecią odszkodowania za bezprawne przejęcie i zbycie przez Skarb Państwa własności gospodarstwa rolnego w Gietrzwałdzie.

Gospodarstwo miało ponad 57 ha, w siedlisku były budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze. Gospodarstwo należało do matki Antona B. Cecylii W., która wyjechała z Polski do Niemiec w 1978 r. jak wielu autochtonów. Gospodarstwo zostawiła pod opieką syna Klemensa B. Cecylia W. zmarła w 1994 roku, a jej spadkobiercami zostało troje jej dzieci: Anton B., Klemens B. i Renate B.

Nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa decyzją naczelnika gminy w Gietrzwałdzie w październiku 1978 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2016 r. stwierdził nieważność tej decyzji. Nieruchomości wchodzące w skład przejętego gospodarstwa zostały sprzedane na rzecz osób trzecich, co pozbawiło spadkobierców Cecylii W. możliwości odzyskania prawa własności.

Pełnomocnik powoda we wtorek na rozprawie przed Sądem Okręgowym w Olsztynie ograniczył żądanie pozwu do 493 tys. zł. To dokładnie jedna trzecia sumy podanej przez biegłego sądowego, który oszacował aktualną wartość gospodarstwa według jego ówczesnego stanu. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wniosła o oddalenie powództwa.

We wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził od Skarbu Państwa na rzecz Antona B. 493 tys. zł oraz prawie 30 tys. zł zwrotu kosztów procesu. Wyrok nie jest prawomocny.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x