Trwają przygotowania do budowy obwodnicy Dobrego Miasta w ciągu drogi krajowej nr 51. Podczas kwietniowego posiedzenia Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych wybrano najkorzystniejszy wariant planowanej trasy. To ważny krok na drodze do realizacji długo oczekiwanej inwestycji.
Wariant W3 uznany za najlepszy
3 kwietnia 2025 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI), podczas którego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała wariant W3 jako preferowany przebieg planowanej obwodnicy Dobrego Miasta. Wybór oparto na analizie kryteriów technicznych, ekonomicznych, środowiskowych, funkcjonalno-ruchowych i społecznych. W3 uznano za najkorzystniejszy przede wszystkim pod względem społecznym i ekonomicznym.
Nowa droga ma mieć długość ok. 7,3 km. Zacznie się na styku z odcinkiem DK51 Smolajny–Kosyń, a zakończy na połączeniu z obwodnicą Barcikowa, omijając miejscowość Stary Dwór. Będzie to droga klasy GP (główna przyspieszona), z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m w każdym kierunku, przystosowana do nośności 11,5 tony na oś.
Finansowanie i dalsze etapy
Na obecnym etapie zagwarantowano środki na przygotowanie dokumentacji. W jej finansowanie włącza się również gmina Dobre Miasto, która przeznaczyła na ten cel 1,5 mln zł. Budowa obwodnicy znajduje się na liście zadań rezerwowych rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030.
Kolejnym krokiem będzie czerwcowe posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI), która oceni dokumentację i wskaże rekomendowany wariant inwestycji do dalszych prac. Po akceptacji przez komisję możliwe będzie złożenie wniosku o decyzję środowiskową, którą wyda Burmistrz Dobrego Miasta.
Cel: bezpieczeństwo i komfort życia
Obwodnica ma na celu poprawę warunków ruchu drogowego, zwiększenie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie hałasu i emisji zanieczyszczeń w Dobrym Mieście. Dzięki planowanej trasie, ruch tranzytowy ominie centrum miejscowości.
Budowa obwodnicy Dobrego Miasta wpisuje się w szerszy plan rozwoju infrastruktury drogowej w regionie. Od 2022 roku kierowcy korzystają już z obwodnicy Smolajn, a w trakcie realizacji jest obwodnica Gąsek. W kolejnych latach powstać mają również obwodnice Olsztyna, Pisza i Szczytna.
źródło: GDDKiA Olsztyn
A co na to giganci intelektu z Dywit?