6.5 C
Olsztyn
poniedziałek, 7 kwietnia, 2025
reklama

Ten przystanek to małe dzieło sztuki. Malowała go Ania z Warmii

BartoszyceTen przystanek to małe dzieło sztuki. Malowała go Ania z Warmii

Z energią, farbami i pomysłami – tak Ania Wojszel rozpoczęła kolejny sezon malowania przystanków. Tym razem jej kolorowa działalność zawitała do Rukławek w gminie Biskupiec.

Maki, chabry, rumianek i zachód słońca

Drewniany przystanek w Rukławkach zyskał nowy wygląd. Na zewnętrznych ścianach pojawiły się czerwone maki, niebieskie chabry i białe rumianki – wszystko w stylu charakterystycznym dla Ani Wojszel, której inspiracją pozostaje otaczająca natura. Nie zabrakło też stylowego napisu z nazwą miejscowości. Wewnątrz przystanku natomiast znalazła się malownicza scena przedstawiająca zachód słońca nad jeziorem Dadaj, widziany z perspektywy osoby odpoczywającej na łódce.

Jak podkreśla autorka projektu, nie potrzeba do tego żadnej filozofii – po prostu ma być pięknie. I rzeczywiście jest. Malowanie przystanku przyciągnęło uwagę mieszkańców i turystów, którzy nie szczędzili słów uznania, dodając Ani otuchy i upewniając ją, że to, co robi, ma sens.

Współpraca i wspólne dbanie o przestrzeń

Ania Wojszel podziękowała za owocną współpracę sołtys Rukławek – pani Ewie Michno, która już od poprzedniego roku wspiera działania związane z artystycznym upiększaniem przestrzeni wiejskiej. Wdzięczność wyraziła także wobec mieszkańców, z którymi rozmawiała podczas pracy, słuchając ich historii i przyjmując wiele ciepłych słów.

Jak zaznacza, nie zajmuje się remontowaniem przystanków – maluje na powierzchniach wcześniej przygotowanych przez społeczność. Taki model współpracy powoduje, że mieszkańcy jeszcze bardziej angażują się w dbanie o swoją przestrzeń. Malowany przystanek staje się wizytówką miejscowości.

Pani Ania wymalowała przystanki, m.in. w Marcinkowie, Polskiej Wsi, Kiersztanowie, Użrankach, Kosewie, we wsi Krzywe.

Przyroda jako motyw przewodni

Przystanki tworzone przez Anię Wojszel są oparte na projektach graficznych i koncepcjach uwzględniających lokalne motywy. Inspirację stanowi przyroda, której obecność na ścianach przystanków niesie nie tylko wartość estetyczną, ale również edukacyjną. Autorka podkreśla, że to przykład edukacji pozaformalnej – poprzez sztukę przekazywane są wartości związane z tożsamością lokalną, tradycją i dziedzictwem kulturowym.

Artystyczne przystanki przyciągają uwagę, intrygują i ułatwiają identyfikację miejscowości. Dzięki nim powstaje nie tylko kolorowy punkt komunikacyjny, ale też powód do dumy dla mieszkańców i element promocji danej wsi. Mapę i szlak artystycznie malowanych przystanków można znaleźć TUTAJ.

Przystanki z pasji

Można powiedzieć, że Ania Wojszel to prawdziwa miłośniczka przystanków, bo temat ten nie tylko maluje, ale i bada naukowo. Ma już na swoim koncie trzy prace poświęcone przystankom autobusowym. W 2017 roku opublikowała artykuł pt. „Przystanek jak malowany. Warmińska przyroda na warmińskich wiatach autobusowych” w Zeszytach Naukowych Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku (zeszyt 6). Rok później obroniła pracę licencjacką zatytułowaną „Przyrodnicze inspiracje w sztuce ulicznej na przykładzie projektu WIOCHA W MIEŚCIE”. W 2024 roku napisała pracę magisterską „Estetyczny i ekologiczny wymiar sztuki ulicznej”, w której cały rozdział poświęciła artystycznie malowanym przystankom – jako przykładowi społecznego wymiaru street artu. Co więcej, temat jej przystanków dotarł aż do Azji Południowo-Wschodniej – został zaprezentowany na Międzynarodowym Seminarium Naukowym „Architektura krajobrazu bez granic”, organizowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Putra w Malezji

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane