10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Dwa wyznania. To samo święto, w tym samym czasie

WiadomościDwa wyznania. To samo święto, w tym samym czasie

W tym roku prawosławni i katolicy Wielkanoc obchodzą w tym samym czasie. Warto o tym wspomnieć, ponieważ nie zdarza się to często. Czasami jest tak, że Święta Wielkanocne w prawosławiu przypadają aż 5 tygodni po katolickich. Jakie są różnice w świętowaniu Wielkanocy? Nie każdy wie.

W przeciwieństwie do katolików, prawosławni nie mają figuralnych przedstawień Chrystusa. U tych pierwszych nie ma typowego złożenia do grobu figury Jezusa. W zamian za to mają tzw. „święty całun” wykonany z jedwabiu, na którym widnieje ikonowy wizerunek Zbawiciela. Postaci Jezusa złożonego do grobu towarzyszą pochyleni nad nim apostołowie. W Wielki Piątek święty całun składany jest do grobu pańskiego, gdzie spoczywa aż do Wielkiej Soboty do północy.

W Wielki Piątek popołudniu w obrządku prawosławnym odprawiane jest nabożeństwo, podczas którego zgromadzeni słuchają dwunastu fragmentów Ewangelii Pasyjnej (od judaszowej zdrady aż po pochówek Jezusa). Z kolei w katolicyzmie analogiczną funkcję pełni droga krzyżowa.

I w jednym, i w drugim wyznaniu przestrzegany jest post oraz święcone są w Wielką Sobotę pokarmy. W koszyczku zwanym święconką nie może oczywiście zabraknąć jajka – symbolu zmartwychwstałego Jezusa, wędliny czy soli. W przypadku prawosławia w koszyczku z pokarmem znajdziemy dodatkowo tzw. paschę (twaróg z bakaliami).

W dużej mierze sposób obchodzenia tych świąt wygląda bardzo podobnie z dwóch zasadniczych powodów. Oba wyznania wyrosły na jednym chrześcijańskim pniu oraz przez wszystkie minione wieki przenikały się i uzupełniały z racji sąsiadujących ze sobą ludów.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane