10.8 C
Olsztyn
wtorek, 1 kwietnia, 2025
reklama

TransAtlantyk 2025. Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych

OlsztynTransAtlantyk 2025. Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych

Nie tylko kultura, ale i społeczna wrażliwość będzie mieć swoje miejsce w Olsztynie na początku kwietnia. Już po raz drugi odbędą się Olsztyńskie Dni Widoczności Osób Transpłciowych i Niebinarnych. Wydarzenie pod nazwą TransAtlantyk to propozycja dla wszystkich, którzy chcą rozmawiać o równości, słuchać, uczyć się i wspólnie przełamywać uprzedzenia.

Tegoroczna edycja TransAtlantyku

Tegoroczna edycja TransAtlantyku odbędzie się 5 i 6 kwietnia. Organizatorzy – Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie – zapraszają do udziału w różnorodnych wydarzeniach, które mają na celu wzmacnianie widoczności osób transpłciowych i niebinarnych oraz stworzenie przestrzeni dla otwartego dialogu. W programie zaplanowano m.in. warsztaty WenDo, które skupiają się na przeciwdziałaniu przemocy oraz wzmacnianiu wewnętrznej siły, a także zajęcia dotyczące afirmacji głosu, pracy nad wizerunkiem i świadomego użycia języka.

Jednym z elementów wydarzenia będzie także Żywa Biblioteka – forma spotkań, w których uczestnicy mogą porozmawiać z osobami reprezentującymi mniejszości i dzięki temu skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Program obejmuje również panele dyskusyjne dotyczące tożsamości płciowej, języka i społeczności LGBTQ+, a także spotkania autorskie z Julią Durzyńską i Marią Minakowską.

Wieczorne wydarzenia artystyczne obejmą performans, stand-up, Queer Quiz i Drag Show, tworząc przestrzeń zabawy i ekspresji, ale też wzmacniając przekaz o różnorodności i potrzebie widoczności.

Empatia zamiast wykluczenia

TransAtlantyk to wydarzenie o społecznym charakterze, które jasno stawia na empatię, równość i zaufanie. Celem inicjatywy jest nie tylko edukacja, ale też budowanie atmosfery akceptacji i wzajemnego wsparcia. Organizatorzy podkreślają, że inkluzywność nie powinna być traktowana jako przywilej – to fundament wspólnoty, która szanuje i wspiera każdą osobę, niezależnie od jej tożsamości.

Harmonogram wydarzenia

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest widoczność – rozumiana jako obecność w przestrzeni publicznej, możliwość mówienia o sobie, a także bycia wysłuchanym. TransAtlantyk 2025 ma być przestrzenią zmiany, dialogu i solidarności.

Sobota, 5 kwietnia

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się o godz. 12:00 w Kamienicy Naujacka od dwóch równoległych wydarzeń: panelu „Na styku niebinarności i reszty świata” z udziałem twórców kolektywu niebinarnosc.pl oraz warsztatów emisji głosu „Dumnym głosem”, prowadzonych przez Natalię Pancewicz z Fundacji Przestrzeń Czułego Głosu. Równolegle, od 12:00 do 18:00 trwać będzie pierwsza część warsztatów WenDo – przeciwdziałania przemocy wobec osób LGBTQ+ i socjalizowanych do roli kobiet.

Od 13:00 do 18:00 działać będzie Żywa Biblioteka – uczestnicy będą mogli „wypożyczyć” żywe książki i porozmawiać z osobami, których historie często nie znajdują miejsca w debacie publicznej. W tym czasie odbędą się także warsztaty językowe „Łomy, łosie i inne językowe zjawiska” o używaniu niestandardowych zaimków oraz warsztaty wizerunkowe „Butterfly Effect” z Samanthą Szon i SiCarą.

Popołudnie to także czas kreatywności – o 15:30 rozpoczną się warsztaty „Moja tożsamość”, podczas których uczestnicy stworzą własne ziny. Od 17:00 zaplanowano dwa spotkania autorskie: z Julią Durzyńską („Gdy słońce wypieka sny”) oraz z Marią Minakowską, która opowie o swojej drodze jako badaczka i transpłciowa kobieta.

O 20:00 wystąpi Filipka Rutkowska z performansem/stand-upem „Kobieta z… czornygo wungla”, a wieczór zamkną wydarzenia w Pubie Galeria Usługa: queerowy quiz prowadzony przez Macieja Przygodę (start: 21:00) oraz Drag Show „Bądź kim chcesz” z udziałem Samantha Szon, Crystal Pussy, Edith Le Vill i Britney Bitch (22:30–1:00).

Niedziela, 6 kwietnia

Drugi dzień TransAtlantyku rozpocznie się o 11:00 warsztatami pisarskimi „Piszę się”, które pozwolą uczestnikom wyrazić siebie poprzez słowo. Równolegle kontynuowane będą warsztaty WenDo (część druga).

W południe zaplanowano Queer Forum – dyskusję o dobrych praktykach we wspólnocie i sieciowaniu działań. Od 13:00 do 16:00 trwać będzie gra integracyjna „Speed friending”, pozwalająca nawiązać nowe znajomości w przyjaznej atmosferze.

Po południu odbędą się dwie ważne rozmowy: o 14:00 – panel „Słowo na T.” o historii transpłciowości w Polsce, prowadzony przez przedstawicieli Fundacji Trans-Fuzja i QueerMuzeum Warszawa, a o 16:00 – spotkanie „Zrozumieć transpłciowość” dla rodzin i bliskich osób transpłciowych, które poprowadzi psycholożka Katarzyna Grabia wraz z Moniką Tichy z Trans Pride Polska.

Przez cały weekend, w godzinach 12:00–18:00, dostępna będzie „sala ciszy” – bezpieczna przestrzeń do wyciszenia i odpoczynku. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na część z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w programie wyłącznie za pisemną zgodą opiekuna.

Link do wydarzenia na FB TUTAJ

źródło: MOK Olsztyn

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

10 KOMENTARZY

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ja
28 marca 2025 21:19

Uważam, że MOK nie powinien zajmować się ideologią LGBT plus …. Itp. itd.
1. Jest to bardzo mała mniejszość, która w próbuje wpłynąć na większość.
2. Cześć ludzi z tego środowiska zachowuje się jak patusy z YouTube. I tak też powinni być traktowani. A są promowani bo przecież nie można im niczego zabraniać.
3. Czy MOK organizuje Dni Tradycyjnej Rodziny w której będą promowane tradycyjne wartości?

Nie wnikam kto z kim żyje, ale promowanie tego już mnie drażni.

Ja
28 marca 2025 22:01

Komentarze usuwane czyli wolność słowa ale tylko dla mniejszości?
Nie stosowałem ani wulgaryzmów ani obelg. Mimo to konstruktywna krytyka jest niemile widziana 😉

Polecane