Wieczory, w których światło reflektorów pada nie tylko na scenę, ale również na tych, którzy ją współtworzą, mają wyjątkową moc. Taki właśnie był 27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru, który w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza upłynął pod znakiem świętowania, wspomnień, sztuki i wyjątkowych uhonorowań.
Gala pełna emocji
O godzinie 18:00 Duża Scena Teatru zapełniła się gośćmi, sympatykami teatru, aktorami i pracownikami, którzy wspólnie uczcili to ważne święto. Wieczór rozpoczął się spektaklem „Setka Jaracza, czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny”. Była to lekka, pełna humoru opowieść z teatralnym przymrużeniem oka, która jednocześnie ukłoniła się historii i dorobkowi jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych regionu. Artyści odsłonili kulisy scenicznego życia, zdradzili kilka tajemnic „teatralnej kuchni”, a publiczność zareagowała – śmiechem, wzruszeniem, oklaskami.
Po spektaklu rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której doceniono tych, którzy od lat tworzą siłę olsztyńskiej sceny. Padły słowa uznania, gratulacje, a także wiele osobistych podziękowań za wkład w rozwój teatru, jego artystyczną tożsamość i codzienną pracę, która często toczy się poza światłem reflektorów.
W foyer Dużej Sceny otwarto również wystawę „Zdemaskowani” autorstwa Łukasza Pepola – fotograficzną opowieść o aktorach i aktorkach, ich emocjach i osobowościach, uchwyconych poza rolami. Wernisaż stał się zwieńczeniem wieczoru – był okazją do rozmów, wspomnień, uścisków i planów na kolejne sezony.
Docenieni za pasję, oddanie i lata pracy
Międzynarodowy Dzień Teatru był także momentem, by w sposób oficjalny i wzruszający wyróżnić tych, którzy współtworzą teatr – nie tylko na scenie, ale również za kulisami. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył osoby szczególnie zasłużone:
Srebrnym Krzyżem Zasługi została uhonorowana Grażyna Czarkowska, Brązowym Krzyżem Zasługi – Marzena Bergmann. Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali Andrzej Roman oraz Bogusław Brudniak.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Srebrny Medal „Zasłużona Kulturze Gloria Artis” Irenie Telesz-Burczyk. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymali: Joanna Fertacz, Milena Gauer oraz Marcin Kiszluk. Doceniono także zasługi na rzecz regionu – Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” otrzymały Barbara Święcicka i Katarzyna Kropidłowska.
Z uznaniem dla imponującego dorobku artystycznego Małgorzaty Rydzyńskiej, list gratulacyjny wręczył przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Łukasz Łukaszewski. Nagroda imienia Andrzeja Starkiewicza – prestiżowe wyróżnienie dla osób wyjątkowo zaangażowanych w życie artystyczne – trafiła w ręce Macieja Cymorka.
Dyrektor Teatru przyznał również własne nagrody: Marzena Dobosz otrzymała wyróżnienie za swoją pracę i wkład w życie instytucji, a Jarosław Olejnik został doceniony za wieloletnie zaangażowanie i niestrudzone inspirowanie młodzieży światem teatru. Wieczór w Teatrze Jaracza był pełen wzruszeń, radości i uznania. Był też dowodem na to, że teatr to wspólnota – ludzi sceny, widzów i wszystkich tych, którzy wierzą w siłę opowieści. Takie dni na długo pozostają w pamięci.
źródło: Teatr Jaracza Olsztyn, fot: Teatr Jaracza Olsztyn
A gdzie dyrektor Janusz Kijowski, który m.in wywalczył remont z modernizacją tego stuletniego obiektu .?!?!?!
WSTYD , .