Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w Areszcie Śledczym i Domu Przejściowym w Olsztynie odbyły się warsztaty teatralne z udziałem osadzonych. Wydarzenie miało na celu m.in. rozwijanie ekspresji, kreatywności oraz pracy nad komunikacją.
Obchody Dnia Teatru za więziennymi murami
Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca i obchodzony jest od 1961 roku, kiedy to został ustanowiony na pamiątkę inauguracji Teatru Narodów w Paryżu. Święto to promuje teatr jako uniwersalną formę komunikacji międzyludzkiej, niezależnie od barier językowych i kulturowych.
W obchody włączył się również Areszt Śledczy w Olsztynie. W specjalnym wydarzeniu wzięli udział osadzeni z Oddziału Zewnętrznego oraz Domu Przejściowego, którzy uczestniczyli w zajęciach z tworzenia teatru więziennego. Warsztaty poprowadziła Monika Kazimierczyk.
Nauka, ekspresja i przełamywanie barier
Zajęcia teatralne nie były jedynie formą rozrywki – miały charakter edukacyjny i rozwojowy. Osadzeni uczyli się pracy scenicznej, dykcji oraz współdziałania w grupie.
„To nie tylko zabawa w teatr. To nauka przełamywania w sobie wielu barier i ograniczeń. To nauka wytrwałości i dobrze rozumianej odwagi. To praca nad sobą. To nauka mierzenia się z trudnościami. Wreszcie, to również nabieranie odwagi na kreowanie i tworzenie” – napisano na profilu Aresztu Śledczego w Olsztynie.
Kultura jako element oddziaływań wychowawczych
W ramach programu resocjalizacji takie inicjatywy jak warsztaty teatralne mają na celu pokazanie osadzonym alternatywnych dróg wyrażania siebie oraz pozytywnego wpływu sztuki na rozwój osobisty. Zajęcia zakończyły się przygotowaniem elementów krótkiego spektaklu.
„Pod czujnym okiem pani Moniki Kazimierczyk w ruch poszły stroje, rekwizyty, nauka dykcji i ruchu scenicznego” – podano w komunikacie jednostki penitencjarnej.
źródło: Areszt Śledczy w Olsztynie