6.2 C
Olsztyn
niedziela, 30 marca, 2025
reklama

Luksusowe sanatorium, wybudowane za 45 mln zł stoi puste. Jak to możliwe?

BartoszyceLuksusowe sanatorium, wybudowane za 45 mln zł stoi puste. Jak to możliwe?

Nowoczesny budynek z dużym parkingiem, eleganckim wejściem i pełnym zapleczem leczniczym. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda na gotowe. A jednak za oknami pusto, drzwi zamknięte, a wokół – cisza. Co poszło nie tak?

Inwestycja za miliony, bez pacjentów

Położony w malowniczym rejonie Nowej Wsi Iławeckiej, zaledwie kilometr od granicy z Rosją, Zakład Przyrodoleczniczy wchodzący w skład Uzdrowiska Górowo Iławeckie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Koszt jego budowy wyniósł 38 milionów złotych, a dodatkowe 7 milionów pochłonęło wyposażenie medyczne i rehabilitacyjne. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku przekracza 2950 m² i obejmuje trzy kondygnacje: piwnicę, parter oraz piętro.

Obiekt składa się z dwóch głównych skrzydeł (A i B), połączonych przeszklonym łącznikiem, który pełni funkcję centralnej części komunikacyjnej. W centralnej części znajduje się przestronna hala basenowa z niecką rehabilitacyjną.

Kompleks zawiera wiele funkcjonalnych przestrzeni: lobby, hol główny, pomieszczenia do terapii, łazienki, prysznice specjalistyczne, a także siłownię i strefę relaksacyjną z jacuzzi oraz saunami. Całość została zaplanowana z myślą o kompleksowej opiece dziennej nad pacjentami.

Wyposażenie na najwyższym poziomie

Zakład został wyposażony w urządzenia do prowadzenia szerokiego zakresu terapii leczniczych. Znajdują się tu:

Balneoterapia: wanny do kąpieli leczniczych, w tym 5 wanien borowinowych, inhalatoria do podawania leczniczych wód mineralnych.

Peloidoterapia i hydroterapia: kabina floatacyjna, natryski, vacu activ.

Termoterapia: kriostymulacja parami azotu lub CO₂, komora kriogeniczna (-120°C do -180°C), sauny różnego typu – IR, sucha, parowa, japońska ganbanyouk’u, tepidarium i halodarium.

Fototerapia i fizykoterapia: lampy IR i UV, zestawy do laserowej biostymulacji, elektroterapii, magnetoterapii oraz ultradźwięków.

Tężnię solankową.

Gotowy, ale pusty

Mimo tak imponującego zaplecza i pełnej gotowości technicznej, obiekt nie rozpoczął jeszcze działalności. Czeka na wyłonienie operatora, który podejmie się prowadzenia usług zdrowotnych i uzdrowiskowych. Gmina Górowo Iławeckie oferuje koncesję oraz przyległą działkę pod rozbudowę o część mieszkalną dla kuracjuszy.

Tymczasem – jak poinformowało Radio Olsztyn – radni PiS z powiatu bartoszyckiego alarmują, że sanatorium od miesięcy stoi puste. „Obiekt miał służyć pacjentom i tworzyć miejsca pracy. Dziś wygląda jak sanatorium-widmo” – powiedział jeden z radnych cytowany przez Radio Olsztyn. Samorząd tłumaczy opóźnienie trudną sytuacją po pandemii oraz trwającą procedurą poszukiwania operatora, który podejmie się prowadzenia ośrodka.

Nie tylko tutaj – podobne przypadki w Polsce

To nie pierwszy tego typu przypadek w kraju. W innych regionach Polski również zdarzały się sytuacje, gdy nowe obiekty – często budowane z udziałem funduszy unijnych – pozostawały niewykorzystane. Problemy najczęściej dotyczą braku inwestora, który byłby gotów podjąć się zarządzania tak wymagającą działalnością, a także trudności formalnych lub finansowych.

Potencjał, który nie może się zmarnować

Choć sytuacja wokół uzdrowiska jest niepokojąca, trudno nie dostrzec jego ogromnego potencjału. Obiekt położony jest w jednym z najczystszych rejonów Polski, objętym siecią Natura 2000, a w pobliżu znajduje się jedno z największych złóż borowiny w kraju. W promieniu kilkunastu kilometrów działają też szpitale, które mogłyby stanowić naturalne zaplecze współpracy medycznej.

Uzdrowisko Górowo Iławeckie ma wszystkie atuty, by stać się ważnym punktem na mapie usług leczniczych i rehabilitacyjnych. Potrzebne są jednak konkretne decyzje, które pozwolą zamienić pustą infrastrukturę w realne miejsce pomocy dla pacjentów i kuracjuszy.

źródło: Radio Olsztyn „Sanatorium widmo koło Górowa Iławeckiego. Radni PiS mówią o niegospodarności”, uzdrowiskogorowoilaweckie.pl „Uzdrowisko Górowo Iławeckie” dostęp: 26.03.2025 r. fot: uzdrowiskogorowoilaweckie.pl

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Górowo
27 marca 2025 07:51

A czemu gmina sama na tym nie zarobi?Mało bezrobotnych jest w okolicy??Jaki to problem założyć spółkę ?

Polecane