26.5 C
Olsztyn
czwartek, 17 kwietnia, 2025
reklama

Co dziesiąty uczeń otrzymał prośbę o wysłanie swoich prywatnych zdjęć

EłkCo dziesiąty uczeń otrzymał prośbę o wysłanie swoich prywatnych zdjęć
Google News Obserwuj nas w Google

Świat wirtualny jest nieodłącznym elementem życia młodych ludzi, ale czy dorośli są świadomi, jakie niesie zagrożenia? W Ełku przeprowadzono badanie dotyczące cyberprzemocy, uzależnień cyfrowych i relacji internetowych wśród uczniów. Wyniki, zaprezentowane podczas spotkania dyrektorów szkół podstawowych, pokazują skalę problemu i wskazują na konieczność zwiększenia świadomości zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych.

Niepokojące dane o cyberprzemocy i uzależnieniach

Z raportu wynika, że ponad połowa uczniów (50 proc.) była świadkami wyzywania lub ośmieszania swoich znajomych w sieci, a 30 proc. osobiście doświadczyło hejtu. Pojawiają się także inne niepokojące zjawiska. Prawie 10 proc. badanych przyznało, że ktoś w sieci prosił ich o wysłanie nagich zdjęć. Stalking, czyli uporczywe śledzenie i nękanie w internecie, dotyczy coraz większej liczby uczniów. Szantaż emocjonalny i groźby publikacji prywatnych treści.

Dzieci często pozostają same z problemami – aż 44 proc. uczniów nie zwróciłoby się do rodziców o pomoc w sytuacji trudnej lub niebezpiecznej w internecie. Może to wynikać z faktu, że aż 80 proc. dorosłych rzadko lub nigdy nie pyta swoich dzieci o ich aktywność online.

Relacje online ważniejsze od rzeczywistych?

Raport ujawnił także, że dla wielu młodych ludzi relacje internetowe są równie ważne, jak te budowane w świecie rzeczywistym. Ponad 40 proc. uczniów uznaje za przyjaciela osobę, którą zna wyłącznie z internetu, a 37 proc. utrzymuje stały kontakt online z kimś, kogo nigdy nie spotkało na żywo.

To pokazuje, że młodzież funkcjonuje w dwóch równoległych rzeczywistościach – realnej i wirtualnej, a ta druga coraz częściej odgrywa kluczową rolę w ich codziennym życiu.

Warsztaty profilaktyczne, przeprowadzone w lutym i marcu w ełckich szkołach podstawowych, miały na celu zwiększenie świadomości uczniów, nauczycieli i rodziców na temat cyberprzemocy i fonoholizmu. Ankieta, na podstawie której powstał raport, dostarczyła cennych informacji o skali problemu i pomoże w planowaniu dalszych działań edukacyjnych. Pełna treść raportu jest dostępna na stronie internetowej ełckiego ratusza.

źródło: UM Ełk

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Google News Obserwuj nas w Google
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane