3.4 C
Olsztyn
niedziela, 6 kwietnia, 2025
reklama

Które branże szukają pracowników? Prognozy dla Olsztyna, regionu i kraju

OlsztynKtóre branże szukają pracowników? Prognozy dla Olsztyna, regionu i kraju

W drugim kwartale 2025 roku 33% firm w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia, 46% utrzyma liczbę pracowników na obecnym poziomie, a 18% przewiduje zwolnienia. Prognoza netto zatrudnienia wynosi +17%, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku. Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszają branże finansów i nieruchomości, opieki zdrowotnej oraz transportu i logistyki. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w regionie i Olsztynie?

Polski rynek pracy w II kwartale 2025 roku

Z raportu ManpowerGroup wynika, że prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +17%. To oznacza, że więcej firm planuje rekrutacje niż redukcje etatów. Wynik ten jest najwyższy od początku 2024 roku i wskazuje na stopniowe ożywienie rynku pracy. W porównaniu z poprzednim kwartałem prognoza wzrosła o 1 punkt procentowy, a rok do roku o 5 punktów procentowych.

Według Tomasza Walenczaka, dyrektora generalnego ManpowerGroup w Polsce, od roku utrzymuje się stabilny wzrost zapotrzebowania na pracowników. „Nastroje rekrutacyjne pracodawców konsekwentnie się poprawiają. Widzimy popyt na pracowników w niemal wszystkich branżach, co jest wynikiem planów rozwojowych firm i ekspansji na nowe rynki” – podkreśla.

Gdzie będzie najwięcej ofert pracy?

Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszają pracodawcy z branży finansów i nieruchomości, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +24%. Na podobnym poziomie kształtują się prognozy dla sektora nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej, a także dla transportu, logistyki i motoryzacji. Firmy związane z IT oraz przemysłem i surowcami również planują intensywne rekrutacje.

Nieco mniej optymistyczne prognozy dotyczą branży dóbr i usług konsumpcyjnych oraz energetyki i surowców, choć nadal wykazują one wzrosty zatrudnienia. Jedynym sektorem, który prognozuje redukcje etatów, są usługi komunikacyjne, gdzie wynik wynosi -35%.

Co czeka pracowników w Olsztynie?

Analizując rynek pracy w poszczególnych regionach, można zauważyć, że najwięcej ofert pracy będzie w centralnej Polsce oraz na wschodzie kraju, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi odpowiednio +20% i +19%. W tych statystykach zawiera się również województwo warmińsko-mazurskie, które historycznie boryka się z wysokim bezrobociem.

Według danych Urzędu Statystycznego w Olsztynie, w trzecim kwartale 2024 roku liczba osób pracujących w regionie spadła do 577 tysięcy, co oznacza spadek o 13 tysięcy w stosunku do poprzedniego kwartału i o 16 tysięcy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Co więcej, przeciętny czas poszukiwania pracy na Warmii i Mazurach wynosi 13 miesięcy, podczas gdy średnia krajowa to 8 miesięcy. To oznacza, że choć prognozy ManpowerGroup dla Polski są optymistyczne, w województwie warmińsko-mazurskim poprawa może być mniej odczuwalna.

Nie tak kolorowo?

Drugi kwartał 2025 roku zapowiada się jako okres stabilnego wzrostu zatrudnienia w Polsce. Pracodawcy w wielu branżach poszukują nowych pracowników, a prognoza netto zatrudnienia na poziomie +17% wskazuje na pozytywne nastroje rekrutacyjne. W regionie warmińsko-mazurskim sytuacja może być bardziej wymagająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę historycznie wyższe bezrobocie i dłuższy czas poszukiwania pracy. Mimo to, osoby z doświadczeniem w sektorach finansów, logistyki czy IT mogą liczyć na większą liczbę ofert.

źródło: ManpowerGroup, Urząd Statystyczny w Olsztynie

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane