Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął nowy etap w swojej historii akademickiej. 5 marca w kortowskiej Starej Kotłowni odbyło się spotkanie inaugurujące projekt ChallengeEU, podczas którego rektor uczelni prof. Jerzy Przyborowski wręczył akty powołania osobom zaangażowanym w realizację tego prestiżowego przedsięwzięcia. Dzięki dołączeniu do europejskiego sojuszu uniwersytet zyska nowe możliwości współpracy międzynarodowej, a studenci i naukowcy będą mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych i badawczych.
Droga UWM do europejskiego sojuszu
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski od lat rozwija kontakty z zagranicznymi uczelniami, co zaowocowało możliwością dołączenia do programu Uniwersytetów Europejskich. Jednym z kluczowych partnerów w tej inicjatywie jest Hochschule Offenburg – Uniwersytet Nauk Stosowanych w Offenburgu, z którym UWM współpracuje już od ponad dwóch dekad.
Współpraca rozpoczęła się od programu studiów magisterskich z zakresu biotechnologii w ochronie środowiska, w ramach którego studenci spędzali jeden semestr w Olsztynie, a drugi w Offenburgu. Następnie rozszerzono ją o kierunek inżynierii procesowej produkcji żywności, który cieszy się dużym zainteresowaniem i w tym roku przyciągnął 72 nowych studentów.
Dzięki takim doświadczeniom UWM mógł stać się częścią nowego europejskiego projektu ChallengeEU, który powstał w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej. Po kilku latach przygotowań, w czerwcu 2024 roku oficjalnie zatwierdzono utworzenie sojuszu, w skład którego weszło dziewięć uczelni z całej Europy.
Nowe możliwości dla studentów i naukowców
Projekt ChallengeEU opiera się na idei wspólnego europejskiego kampusu, który ma być miejscem otwartym i inkluzywnym, odpowiadającym na współczesne wyzwania edukacyjne i społeczne. Studenci będą mogli korzystać z programów studiów prowadzonych na kilku uczelniach jednocześnie oraz zdobywać dodatkowe kwalifikacje w ramach kursów i szkoleń, które zakończą się tzw. mikropoświadczeniami.
Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski podkreślił, że jest to ogromna szansa dla absolwentów, którzy w bardziej elastyczny sposób będą mogli zdobywać nowe kompetencje i szybciej wchodzić na rynek pracy. Dodatkowo, współpraca międzynarodowa wpłynie na rozwój regionu, ponieważ firmy i instytucje będą mogły korzystać z doświadczenia kadry wykształconej w międzynarodowym środowisku.
Ważnym elementem projektu ChallengeEU jest także rozwój badań naukowych i innowacji. UWM, jako wicelider sojuszu, będzie odpowiadał za komunikację i rozpowszechnianie wyników działań podejmowanych przez członków konsorcjum.
Partnerzy projektu i perspektywy rozwoju
W skład sojuszu ChallengeEU wchodzą:
- Hochschule Offenburg (Niemcy) – lider konsorcjum
- South East European University (Północna Macedonia)
- ECAM LaSalle (Francja)
- Mid Sweden University (Szwecja)
- Universidad Europea de Lisboa (Portugalia)
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Polska)
- Latvia University of Life Sciences and Technologies (Łotwa)
- Universidad Europea de Valencia (Hiszpania)
- University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (Szwajcaria) jako partner stowarzyszony
Projekt ChallengeEU stawia również na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Partnerami UWM w ramach sojuszu są m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” oraz Fundacja „Borussia”.
Pierwsze spotkanie przedstawicieli wszystkich uczelni biorących udział w projekcie odbędzie się 11-12 marca w Offenburgu. Będzie to okazja do zaplanowania wspólnych działań oraz omówienia kolejnych etapów współpracy.
źródło: UWM