16 C
Olsztyn
czwartek, 23 Maj, 2019
reklama

Od poniedziałku można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego

Strona główna Wiadomości Od poniedziałku można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego
reklama

Od poniedziałku (4 marca) będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokument będzie mieć specjalną, elektroniczną warstwę.

Nowy dowód wizualnie będzie bardzo podobny do używanego teraz. Jedyną różnicą, jaką da się zauważyć, będzie wydrukowany specjalny numer na awersie oraz kod kreskowy na rewersie. To oraz wbudowany, niewidoczny chip sprawi, że dokumenty wydawane po 4 marca staną się e-dowodami.

reklama

Dzięki temu będzie można m.in. logować się do portali administracji publicznej przy użyciu profilu osobistego albo elektronicznie podpisywać dokumenty. E-dowód będzie działać bezstykowo.

– Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. – Nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży.

Ciekawą opcją e-dowodu będzie możliwość zawieszenia go – w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet – na maksymalnie 14 dni. To przydatne, gdy nie wiemy, gdzie jest dokument, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie. Jeśli w tym czasie nie zostanie cofnięte zawieszenie, dokument zostanie unieważniony.

Wnioski – jak dotychczas – można składać w urzędach gmin niezależnie od zameldowania albo przez Internet. Proces wymiany dokumentów potrwa do 2029 roku. Nie ma obowiązku wymiany ważnych dowodów. Uzyskanie e-dowodu jest bezpłatne.

W związku z uruchomieniem systemu do składania wniosków o nowe dowody w olsztyńskim urzędzie miasta prowadzone są prace serwisowe. W piątek (1 marca) klienci w ratuszu oraz w Punkcie Obsługi Mieszkańca w Galerii Warmińskiej byli obsługiwani krócej. Natomiast w sobotę (2 marca) stanowisko dowodów osobistych i ewidencji w Galerii Warmińskiej będzie nieczynne.

[informacje o e-dowodzie]

reklama
ŹródłoUM Olsztyn
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma