14 lutego w Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Oficjalne uroczystości miały miejsce przed budynkiem sądu, przy Pomniku Armii Krajowej, na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Dąbrowszczaków. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także wojsko i mieszkańcy regionu.
Władze i wojsko oddały hołd żołnierzom
Wśród obecnych znaleźli się m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Wróbel, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, wicewojewodowie Mateusz Szauer i Zbigniew Szczypiński, Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk oraz Dowódca 16 Brygady Zmechanizowanej płk Tomasz Isio.
Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zgromadzeni wysłuchali przemówień okolicznościowych, w których podkreślano niezłomność i bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej, walczących o niepodległość Polski.
Apel Pamięci i złożenie kwiatów
Podczas wydarzenia przeprowadzono Apel Pamięci, w trakcie którego przywołano nazwiska bohaterów związanych z Armią Krajową. To symboliczne upamiętnienie miało na celu podkreślenie ich poświęcenia i odwagi. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli za wolność Ojczyzny.
Znaczenie Armii Krajowej
Armia Krajowa, utworzona 14 lutego 1942 roku, była największą podziemną armią w okupowanej Europie podczas II wojny światowej. Stanowiła zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, skupiając w swoich szeregach setki tysięcy żołnierzy gotowych do walki o niepodległość ojczyzny. Jej działalność obejmowała szeroki zakres operacji, od sabotażu i dywersji po akcje wywiadowcze i propagandowe.
AK była również odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie akcji „Burza”, której kulminacją było Powstanie Warszawskie w 1944 roku. Po zakończeniu wojny wielu jej członków padło ofiarą represji ze strony reżimu komunistycznego, a pamięć o ich poświęceniu i heroizmie jest dziś pielęgnowana podczas takich uroczystości jak te w Olsztynie.
źródło: UW