14.8 C
Olsztyn
czwartek, 24 kwietnia, 2025
reklama

Wilk przy popularnej ścieżce do mazurskiego jeziora Silm. Czy to powód do obaw?

IławaWilk przy popularnej ścieżce do mazurskiego jeziora Silm. Czy to powód do...
Google News Obserwuj nas w Google

Mieszkańcy Iławy donoszą o obecności wilków w okolicznych lasach. Najnowsze zgłoszenie pochodzi od czytelniczki portalu infoilawa.pl, która wraz z mężem widziała samotnego wilka w rejonie Kamionki.

„Nie wiem, czy to jest ważne dla mieszkańców, ale dziś (wtorek, 11 lutego) jadąc z mężem z Iławy w kierunku Susza, widzieliśmy wilka. Przebiegał przez drogę, nie zdążyliśmy zrobić zdjęcia, bo sami nie dowierzaliśmy. Ale widzieliśmy go dokładnie – było to niedaleko zjazdu na Kamionkę” – relacjonuje dla infoilawa.pl kobieta.

Miejsce, w którym zaobserwowano dzikie zwierzę, znajduje się w pobliżu popularnej wśród grzybiarzy i spacerowiczów ścieżki edukacyjnej prowadzącej do jeziora Silm.

Wilki coraz częściej widywane w regionie

To nie pierwsze takie doniesienie z okolic Iławy. W styczniu bieżącego roku portal opublikował nagranie z Kamienia Dużego, gdzie udało się uchwycić parę wilków biegnących przez pole. Jeszcze wcześniej, jesienią 2023 roku, jeden z biegaczy natknął się na dwa duże osobniki także w rejonie Kamionki.

Obserwacje te wpisują się w szerszy trend powrotu wilków do mazurskich i warmińskich lasów. Samorządy i organizacje ekologiczne reagują na te zgłoszenia, starając się edukować mieszkańców. Przykładem jest gmina Zalewo, gdzie pod koniec ubiegłego roku władze udostępniły materiały informacyjne po serii zgłoszeń o wilkach widywanych w pobliżu miejscowości.

Czy wilki są zagrożeniem?

Chociaż spotkania z tymi zwierzętami budzą emocje, eksperci podkreślają, że ataki na ludzi są skrajnie rzadkie. Fundacja WWF przypomina, że w Polsce nie odnotowano przypadków zagryzienia człowieka przez wilka od czasów II wojny światowej.

Zdarzały się jednak ataki na zwierzęta domowe, jak miało to miejsce w Zielkowie (gmina Lubawa) i Franciszkowie (gmina Iława). Dlatego ekolodzy radzą właścicielom psów, aby nie pozostawiali ich na uwięzi oraz wyprowadzali je na smyczy podczas spacerów w lesie.

Jak zachować się w przypadku spotkania z wilkiem?

Eksperci podkreślają, że wilki unikają ludzi, a przypadki ich bliskiego kontaktu wynikają najczęściej z przyzwyczajenia do obecności człowieka lub braku naturalnej ostrożności. Jeśli jednak do takiej sytuacji dojdzie, należy zachować spokój i nie podchodzić do zwierzęcia, nie uciekać, aby nie wzbudzić instynktu pogoni, głośno mówić i powoli się oddalać, a także unikać pozostawiania resztek jedzenia na terenach leśnych.

Wilki odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, regulując populacje innych zwierząt. Ich powrót do warmińsko-mazurskich lasów to znak odradzającej się dzikiej przyrody.

Wilki są pod ochroną

Niedawno informowaliśmy o niepokojącym zdarzeniu, gdzie w rowie znaleziono martwego wilka. Policja bada okoliczności tego incydentu, sprawdzając, czy zwierzę padło z przyczyn naturalnych, czy ktoś celowo się go pozbył. Wilki są objęte ścisłą ochroną. Ekolodzy apelują o przestrzeganie przepisów i poszanowanie dzikiej przyrody.

źródło: infoilawa.pl

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Google News Obserwuj nas w Google

1 KOMENTARZ

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Qwe
13 lutego 2025 13:36

Wilki były sa i będą. Panikę siejecie. Pod stawigudą cały czas latają.

Polecane