16.6 C
Olsztyn
czwartek, 24 kwietnia, 2025
reklama

Mazurskie żubry mają się świetnie – stado w Puszczy Rominckiej wciąż się powiększa

GołdapMazurskie żubry mają się świetnie – stado w Puszczy Rominckiej wciąż się...
Google News Obserwuj nas w Google

Puszcza Romincka na Mazurach odnotowała kolejne narodziny żubrów, co świadczy o sukcesie projektu reintrodukcji tych zwierząt w regionie. Nadleśnictwo Gołdap poinformowało, że w 2024 roku stado powiększyło się o dwie sztuki.

Historia stada w Puszczy Rominckiej

Stado żubrów w Puszczy Rominckiej powstało 4 marca 2021 roku, kiedy cztery pierwsze osobniki – dwie krowy z cielętami – zostały przewiezione z Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej. Przed transportem każde zwierzę było dokładnie przebadane przez weterynarzy, aby wykluczyć przenoszenie chorób. W kolejnych miesiącach do stada dołączyły kolejne krowy oraz byk. Niektóre zwierzęta zostały wyposażone w obroże telemetryczne z nadajnikiem GPS, co pozwala monitorować ich przemieszczanie się w Puszczy.

Na początkowym etapie żubry przebywały w specjalnej zagrodzie adaptacyjnej, co pozwoliło im spokojnie zaaklimatyzować się do nowych warunków. Leśnicy podkreślają, że żubry to dzikie zwierzęta, które potrzebują spokoju i odpowiedniego środowiska, by móc się rozwijać i rozmnażać.

Ochrona i przyszłość żubrów na Mazurach

Program reintrodukcji żubrów w Puszczy Rominckiej jest częścią większego projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”, który ma na celu zapewnienie tym zwierzętom optymalnych warunków bytowania. Leśnicy dbają o regularne dokarmianie żubrów zimą, utrzymanie pastwisk i łąk, a także zapewnienie opieki weterynaryjnej. W ramach projektu powstała także odpowiednia infrastruktura wspierająca żubry w ich codziennym funkcjonowaniu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, co umożliwia jego dalszy rozwój. Leśnicy mają nadzieję, że liczba żubrów w Puszczy Rominckiej będzie dalej rosła, a Mazury staną się kolejnym stałym obszarem ich bytowania, co przyczyni się do ochrony tego zagrożonego gatunku.

źródło: Nadleśnictwo Gołdap, olsztyn.eska.pl

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Google News Obserwuj nas w Google
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane