Praca ratowników medycznych często wiąże się z trudnymi i nieprzewidywalnymi sytuacjami. Choć ich zadaniem jest niesienie pomocy, nie zawsze spotykają się z wdzięcznością. Czasem muszą zmierzyć się z agresją ze strony osób, którym chcą pomóc.
Agresja wobec ratownika medycznego
W poniedziałek, 3 lutego 2025 roku, około godziny 23:00 zespół ratownictwa medycznego z Łukty został wezwany na jeden z adresów w Ostródzie. Zgłoszenie dotyczyło mężczyzny, który skarżył się na złe samopoczucie. Po dotarciu na miejsce ratownicy zastali klęczącego na podłodze 37-latka, który wydawał się być w stanie wymagającym natychmiastowej pomocy.
Gdy jeden z ratowników próbował nawiązać kontakt z mężczyzną i rozpocząć wstępne badania, sytuacja nagle wymknęła się spod kontroli. 37-latek stał się agresywny i zaatakował medyka. Próby uspokojenia mężczyzny oraz zwrócenie uwagi na jego niewłaściwe zachowanie jedynie zwiększały jego wzburzenie.
Ratownicy, widząc narastające zagrożenie, poprosili o wsparcie policję. Patrol dotarł na miejsce i zabezpieczył sytuację. Agresor wciąż był pobudzony, co wymagało jego natychmiastowego zatrzymania. Funkcjonariusze przewieźli go do policyjnego aresztu, gdzie spędził noc. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie 1,5 promila alkoholu.
Zarzuty karne i konsekwencje prawne
W środę, 5 lutego, 37-latek został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego. Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za tego typu przestępstwo mężczyźnie grozi kara od 3 do 10 lat pozbawienia wolności.
Policja przypomina, że ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Naruszenie nietykalności cielesnej ratownika, znieważenie, użycie przemocy, groźby oraz czynna napaść są przestępstwami, za które przewidziane są surowe kary. Ochrona ta dotyczy również osób, które udzielają pierwszej pomocy lub wykonują medyczne czynności ratunkowe.
Problem rosnącej agresji wobec służb ratunkowych
Agresja wobec ratowników medycznych nie jest odosobnionym przypadkiem, co budzi niepokój w środowisku medycznym. Wielokrotnie zgłaszano sytuacje, w których osoby pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających stawały się agresywne wobec załóg karetek. Dlatego też coraz częściej mówi się o konieczności skuteczniejszej ochrony ratowników oraz zaostrzenia kar za przemoc wobec nich.
Władze i służby podkreślają, że jakakolwiek forma agresji wobec osób niosących pomoc nie tylko naraża zdrowie ratowników, ale także opóźnia udzielanie pomocy pacjentom.
źródło: KPP Ostróda