Mieszkania socjalne to należące do miasta lub gminy lokale, które są przeznaczone dla osób pozbawionych miejsca zamieszkania lub niebędących w stanie go samodzielnie utrzymać. Z reguły znajdują się one w starszych budynkach i prezentują sobą standard niższy od lokali w ofercie komercyjnej. W wypadku zgonu lokatora odpowiedzialność za sprzątanie mieszkania socjalnego spoczywa na właścicielu. Jak powinno przebiegać sprzątanie po zmarłym w mieszkaniu socjalnym?
Specyfika sprzątania po zmarłych w mieszkaniach socjalnych
Mieszkania socjalne często są zamieszkiwane przez osoby starsze, chore lub niepełnosprawne, które z przyczyn zdrowotnych nie są w stanie właściwie zadbać o lokal. Niejednokrotnie lokatorzy zaniedbują mieszkanie także z innych, tylko sobie znanych powodów. Nie wywiązują się z podpisanej z miastem lub gminą umowy, nie przestrzegając zasad czystości, nie usuwając usterek, i nie malując ścian. Wszystko to sprawia, że sprzątanie mieszkania socjalnego w następstwie śmierci zamieszkującej go osoby wiąże się nie tylko z koniecznością usunięcia nieczystości związanych z rozkładem zwłok, lecz także uprzątnięciem zabrudzeń powstałych na drodze wieloletnich zaniedbań. Proces ten dodatkowo utrudnia obecność większej liczby lokatorów w bliskim sąsiedztwie.
Etapy sprzątania po zmarłym w mieszkaniach socjalnych
Usługa sprzątania mieszkań socjalnych po śmierci lokatora, pozwala na przywrócenie lokalu do stanu umożliwiającego jego bezpieczne użytkowanie. Polega ona na usuwaniu zanieczyszczeń oraz dezynfekcji miejsc skażonych w wyniku kontaktu z wydzielinami uwalniającymi się z ludzkiego ciała w procesie rozkładu tkanek po zgonie. Przed przystąpieniem do działania, specjaliści oceniają zakres niezbędnych do wykonania prac i oferują wstępną wycenę zlecenia.
Sprzątanie po zmarłym w mieszkaniu socjalnym przebiega etapami.
- Segregacja i bezpieczne usunięcie z lokalu po zmarłym zanieczyszczonych przedmiotów, mebli oraz śmieci.
- Termiczne oczyszczenie ścian i sufitów oraz, w razie konieczności, zerwanie parkietu i tapet.
- Neutralizacja krwi, płynów ustrojowych oraz innych substancji organicznych.
- Usunięcie substancji po zwłokach i umieszczenie ich w szczelnie zamykanych, termicznych pojemnikach.
- Utylizacja pozostałości po zmarłym w spalarni.
- Zastosowanie wybranych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zlecenia metod oczyszczania i dezynfekcji lokalu po zmarłym.
Cenniejsze rzeczy znalezione w mieszkaniu socjalnym podczas sprzątania zostają przekazane zarządcy lokalu.
Technologie wykorzystywane podczas sprzątania po zgonie w mieszkaniu socjalnym
Podczas sprzątania po zgonie w mieszkaniu socjalnym specjaliści korzystają z technologii czyszczenia suchym lodem, dezodoryzacji, zamgławiania oraz ozonowania.
Czyszczenie suchym lodem
Czyszczenie suchym lodem umożliwia usunięcie nawet silnych zabrudzeń z różnorodnych powierzchni płaskich i przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu lokalu po zmarłym.
Dezodoryzacja
Dezodoryzacja to metoda pozwalająca na usunięcie odoru utrzymującego się w pomieszczeniach po zgonie. Zakłada wykorzystanie specjalnych mikrokapsułek o działaniu neutralizującym nieprzyjemne zapachy.
Zamgławianie
Zamgławianie polega na aplikacji gęstej, chemicznej mgły, która, docierając do nawet trudno dostępnych miejsc, skutecznie eliminuje nieprzyjemną woń z lokalu po zmarłym.
Ozonowanie
Ozonowanie to technologia służąca usuwaniu mikroorganizmów stanowiących potencjalne zagrożenie dla człowieka, jak również eliminacji nawet bardzo silnych odorów utrzymujących się w mieszkaniu po zmarłym, w tym tego wydzielanego przez trupi jad. Polega na przeprowadzeniu reakcji chemicznej, podczas której ozon utlenia się wraz z zwieszonymi w powietrzu niepożądanymi substancjami.
W trakcie realizacji usługi sprzątania po zmarłym w mieszkaniach socjalnych specjaliści korzystają również z systemu DGV o dużej wydajności, zakładającego użycie powietrza w wysokiej temperaturze oraz suchej pary w technologii HOT FOGG.
Jakich zasad bezpieczeństwa muszą przestrzegać specjaliści wynajęci do uprzątnięcia mieszkania socjalnego po zmarłym?
Specjaliści wynajęci do uprzątnięcia mieszkania socjalnego po zmarłym są narażeni na bliski kontakt z krwią i innymi wydzielinami ciała zmarłej osoby. Stwarza to ryzyko obcowania z trupim jadem oraz zagrażającymi zdrowiu i życiu drobnoustrojami, w tym szczególnie niebezpiecznymi wirusami WZW i HIV. W celu uniknięcia wejścia w bezpośredni kontakt z groźnymi mikroorganizmami, doświadczeni technicy korzystają ze środków ochrony osobistej w postaci jednoczęściowych kombinezonów z kapturem, masek z filtrami, a także rękawic, okularów i butów ochronnych.
Profesjonaliści realizujący usługę sprzątania mieszkania socjalnego po zmarłym przestrzegają ponadto przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, wymogów sanitarnych i zagrożeń epidemiologicznych oraz zasad bezpiecznego stosowania specjalistycznych środków chemicznych i narzędzi wykorzystywanych przy oczyszczaniu lokali po zgonie.