-1 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńscy radni z apelem do rządu: „Polski Ład doprowadzi do rozkładu samorządów”

WiadomościOlsztyńscy radni z apelem do rządu: „Polski Ład doprowadzi do rozkładu samorządów”

Radni Platformy Obywatelskiej Rady Miasta w Olsztynie przygotowali projekt apelu w sprawie finansowego marginalizowania samorządów w programie Polski Ład. Od rządu domagają się również wprowadzenia mechanizmów ochronnych.

reklama

Przewodniczący Rady Miasta w Olsztynie Robert Szewczyk przygotował projekt apelu do rządu.

– Rada Miasta Olsztyna apeluje do Rady Ministrów o wprowadzenie mechanizmów finansowych zapobiegających marginalizacji jednostek samorządu terytorialnego. Szczegółowe motywy zawiera uzasadnienie apelu. – czytamy w projekcie.

reklama

W uzasadnieniu apelu radni, jak wspomniano wcześniej, przedstawili szczegółowe motywy jego złożenia.

– Samorząd Olsztyna z najwyższą uwaga śledzi wszelkie inicjatywy rządowe. Zakładamy, że są one nacechowane dobrymi intencjami i wolne od zaspokajania doraźnych celów politycznych. W tym kontekście nasze szczególne zainteresowanie wzbudzają rozwiązania. mające bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną samorządów. Wyłącznie w tych kategoriach oceniamy też rządowy program, promowany pod nazwą Polski Ład.

reklama

Jego realizacja ma odbyć się kosztem samorządów i ich kondycji finansowej. Przedstawione założenia programu Polski Ład dowodzą tego ewidentnie dramatycznie. W ocenie samorządu Olsztyna Polski Ład, o ile nie będzie zrównoważony odpowiednimi rekompensatami strat poniesionych przez samorządy, prowadzi do rzeczywistego, nieuniknionego rozkładu samorządów i utraty przez nie zdolności realizowania zadań wynikających z ustaw i ustroju Rzeczypospolitej Polskiej.

Z wyliczeń Związku Miast Polskich wynika, że w przypadku Olsztyna wprowadzenie Polskiego Ładu w obecnej wersji, a więc i bez stosownych rekompensat utraconych dochodów, może skutkować ubytkiem blisko 77 milionów złotych rocznie. Nie możemy się na to rozwiązanie zgodzić, gdyż oznaczałoby ono upadłość samorządu olsztyńskiego i brak zdolności do dalszego wykonywania obowiązków i zadań jemu przynależnych.

Dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie do programu Polski Ład takich mechanizmów finansowych, które zapobiegną rysującej się katastrofie. Jedną z form zapobieżenia marginalizacji samorządów może być zdecydowanie większy ich udział w dochodach z tytułu podatku od osób fizycznych lub podatku VAT. Z całą pewnością rozwiązania muszą dotyczyć wzrostu dochodów bieżących, albowiem ewentualne subwencje na działania inwestycyjne nie spełnia swojej roli z uwagi na brak środków własnych samorządów.

Liczymy na rozsądek i realną ocenę skutków wprowadzenia rozwiązań przewidzianych w propozycjach programu Polski Ład – czytamy w uzasadnieniu.

Dzisiejsza sesja Rady Miasta miała zdecydować czy radni zgadzają się z motywami przedstawionymi w apelu. Po ostatecznej decyzji, w przypadku zgody ze strony radnych, apel zostanie przekazany w ręce Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Szanowni Państwo, przedstawiam propozycję treści apelu RADY MIASTA OLSZTYNA do Rady Ministrów o wprowadzenie w…

Posted by Łukasz Łukaszewski on Wednesday, August 25, 2021
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anty
25 sierpnia 2021 13:53

Radni sprawa jest taka że pozdzielcy źle władają polską ale i Posrancy za czasu rudej szumowiny też mieli gdzieś społeczeństwo i dbali tylko o sektor prywatny. A pizdzielcy co z tego że dali 500+ jak wszyscy spłacamy to w cenach i podatkach. Wszystkim politykom napisze jedno . Sram na was i mam was w d…ie!!!!!!

Pol
25 sierpnia 2021 15:46

Czy ja dobrze rozumiem, głosowali ZA blokiem na Emilii Plater? To chyba żart! Czyje interesy Reprezentuje Rada? Obecnych mieszkańców? Przyszłych wynajmowaczy? A może Arbetu?

Popularne
Ogłoszenia