fbpx
-1 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Kontrole w olsztyńskich Biedronkach! Ogromna kara za naruszenie przepisów

OlsztynKontrole w olsztyńskich Biedronkach! Ogromna kara za naruszenie przepisów

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wielu mieszkańców Olsztyna robi zakupy w popularnej sieci Biedronka. Na straży jakości produktów oraz usług oferowanych konsumentom stoi Inspekcja Handlowa. Urząd przeprowadził od lipca 2018 kontrole w trzynastu sklepach na terenie naszego miasta. 

reklama

Jak się dowiedzieliśmy kontrole prowadzone były w kilku kategoriach:

– jakości handlowej i prawidłowości obrotu krajowymi produktami rolnictwa ekologicznego

reklama

– jakości ryb i produktów rybnych, w tym w zakresie weryfikacji deklarowanego składu z rzeczywistym

– jakości i prawidłowości oznakowania świeżych owoców i warzyw

reklama

– jakości handlowej smalcu z jabłkiem

Tu Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie nie miał żadnych uwag.

Co innego jeżeli chodzi o jakość handlową wyrobów cukierniczych i czekoladowych. Zakwestionowano 1 partię czekolady gorzkiej klasycznej 64% 100 g z uwagi na wyższą zawartość białka od deklarowanej. Jeronimo Martins Polska S.A. zobowiązano do uiszczenia kwoty stanowiącej równowartość kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych próbki czekolady.

Jechał z niesprawnym oświetleniem. Uniknął mandatu, bo... policjant wymienił mu żarówkę

Większe problemy pojawiły się jednak przy prawidłowości informowania o cenach towarów. Zrealizowano 4 kontrole. W 3 sklepach stwierdzono naruszenie przepisów w tym zakresie. Wydano 3 decyzje administracyjne na łączną kwotę 61 500 zł.

Poprosiliśmy o komentarz właściciela marki Biedronka, firmę Jeronimo Martins Polska S.A.: – Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby oznaczenie oferowanych w naszych sklepach produktów było prawidłowe i jak najbardziej czytelne dla klientów. W przypadku występowania jakichkolwiek jednostkowych nieprawidłowości, co przy skali działania sieci obejmującej 2900 sklepów potencjalnie może się zdarzyć, natychmiast podejmujemy odpowiednie działania w celu ich wyeliminowania. Przykładowo w jednym ze skontrolowanych sklepów brakowało etykiet cenowych przy niektórych towarach, więc je uzupełniliśmy. Jednocześnie inspekcja stwierdziła, iż w tej placówce ceny jednostkowe były wyliczone prawidłowo, a wysokość cen widoczna na etykietach była zgodna z cenami w systemie kasowym. Należy również zaznaczyć, że zgodnie z prawem w naszych sklepach w przypadku stwierdzenia niezgodności ceny w systemie kasowym z tą umieszczoną na etykietach, każdorazowo prawem klienta jest możliwość nabycia artykułu w niższej cenie lub – już po zakupie – otrzymania zwrotu różnicy. 

Rzecznik Biedronki zapewnił, że kary zostały już uregulowane.

Sprawdź bezpłatnie stan i ustawienie świateł w samochodzie. Lista stacji diagnostycznych w Olsztynie i w warmińsko-mazurskim

Od stycznia 2019 Inspekcja Handlowa przeprowadziła 2 kontrole w zakresie jakości produktów pochodzenia zwierzęcego, w trakcie których pobrano próbki do badań laboratoryjnych. Sprawy są nadal w toku.

reklama
reklama
reklama
reklama

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama