W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie odbyło się poświęcenie nowej kaplicy, ołtarza i tabernakulum. Ceremonii przewodniczył biskup Janusz Ostrowski, który w swoim przemówieniu podkreślił, że nowa kaplica będzie miejscem duchowego wsparcia zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Przypomniał również, że to miejsce ma stanowić „równoległą terapię” dla chorych, opartą na Bożej łasce i miłości.
Nowa lokalizacja z lepszym dostępem
Kaplica została przeniesiona na górny hol szpitala, co czyni ją bardziej dostępną dla pacjentów, ich rodzin oraz personelu. Jak zaznaczył kapelan szpitala, ks. Henryk Błaszczyk, to już trzecia lokalizacja kaplicy w historii placówki. Zmiana miejsca była podyktowana potrzebą lepszego dostępu i optymalizacji przestrzeni szpitalnej, która nieustannie rozwija swoje usługi medyczne. „Dyrekcja zwróciła się do arcybiskupa z prośbą o możliwość przeniesienia kaplicy w nowe, równie godne miejsce, z dobrym dostępem dla pacjentów i personelu.” – wyjaśnił kapelan.
Duchowe serce szpitala
Nowa kaplica szybko zyskała popularność wśród odwiedzających. Ks. Błaszczyk zauważył, że miejsce to przyciąga więcej osób, które znajdują tu chwile wytchnienia i nadziei. Kaplica pełni rolę duchowego serca szpitala, gdzie chorzy i ich bliscy powierzają swoje troski Bogu, modląc się o zdrowie, pomyślność operacji czy trafną diagnozę. Kapelan wspominał także o wielu przypadkach duchowego umocnienia, których był świadkiem podczas sakramentu namaszczenia chorych.
Bóg jako źródło uzdrowienia
W homilii biskup Ostrowski przypomniał o sile Bożej miłości i zaufania w relacji z Bogiem. Porównał tę relację do więzi pacjenta z lekarzem, wskazując, że pełna wiara w propozycje terapeutyczne przynosi lepsze efekty leczenia. Podobnie jest z Bogiem – zaufanie i miłość do Niego otwierają drogę do duchowego uzdrowienia.
Miejsce miłosierdzia
Kaplica to także miejsce realizacji uczynków miłosierdzia. Ks. Henryk Błaszczyk nawiązał do słów błogosławieństwa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, podkreślając, że szpital jest wspólnotą sług miłosierdzia. Kaplica, jako duchowe centrum, odgrywa kluczową rolę w budowaniu tej wspólnoty, stanowiąc swoiste „sanktuarium miłosierdzia Bożego”.
źródło: Archidiecezja Warmińska
A na SPRze w szpitalu trzeba się rejestrować i potem umierając czekać godzinami… po przyjęciu pomoc lekarska za kilkanaście godzin!!!