12 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wilki wchodzą do dużych miast. Na mapie jest Olsztyn

WiadomościWilki wchodzą do dużych miast. Na mapie jest Olsztyn

Wataha pięciu wilków zamieszkała w niedużym lesie kilka kilometrów od centrum Poznania – donosi Wirtualna Polska. Także w Warszawie niedawno ranny wilk szedł ulicą Rebusową w dzielnicy Włochy. Zwierzę zostało uśpione.

reklama

Teren łowiecki drapieżnika sięga nawet 10 tys. hektarów. Nasz region jest wyjątkowo mocno zalesiony. Czy możemy spotkać wilka w okolicach Olsztyna? Okazuje się, że jest to realne. Wystarczy rzucić okiem na specjalną mapę opracowaną przez prof. Henryka Okarmę z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Wilki wchodzą do dużych miast. Na mapie jest Olsztyn Wiadomości
Autor zdjęcia: Atlas Ssaków Polskich

Mapa to głównie nagrania z fotopułapek instalowanych przez leśniczych, myśliwych i amatorów podglądania przyrody. Pełna wersja jest dostępna TUTAJ.

reklama

Pod Olsztynem wilk widziany był w grudniu 2012 r. Niedaleko miejscowości Ruś zarejestrowała go kamera leśniczego.

reklama

W 2017 wilki widziane były niedaleko Szczytna.

W sierpniu 2018 r. stado wilków zagryzło owce w miejscowości Bukwałd. Pisaliśmy o tym tutaj: Wilki zagryzły 6 owiec pod Olsztynem!

Jak informuje Wirtualna Polska powinniśmy się cieszyć z widoku wilków i nie obawiać się ataku z ich strony. – Wraz ze wzrostem zasięgu występowania populacji wilka w Polsce, wzrasta także prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie – komentuje dr hab. Sabina Nowak, badaczka wilków ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Jak zachować się na widok wilka?

Są zazwyczaj bardzo ostrożne i płochliwe, ale także bardzo ciekawskie. Nic więc niezwykłego w tym, że wilk zatrzymuje się i przygląda z większej odległości i nie ucieka natychmiast po zobaczeniu człowieka. Nie jest to objaw agresji lecz raczej zaciekawienia – dodaje ekspertka. Dlatego nie powinniśmy się bać, nawet dy wilk patrzy w oczy.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wild Frontier
31 stycznia 2019 09:55

co za trolle ja pier…

antywilk
30 stycznia 2019 23:16

wybić wszystkie wilki i problem z głowy

Popularne
Ogłoszenia