Telewizor przestał spełniać Twoje oczekiwania i masz ochotę na zakup nowego modelu? Pora udać się do sklepu lub przejrzeć oferty na stronach internetowych. Wśród możliwości różnych modeli znajdujesz oznaczenia QLED i OLED. Zastanawiasz się pewnie, co one znaczą i jak wpływają na jakość czy moc wybranego telewizora? Odpowiadamy!
OLED – co oznacza?
Zanim dowiesz się, co daje telewizor z właśnie takim oznaczeniem, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – co to jest? Mówiąc w sposób bardzo uproszczony, to klasa wyświetlaczy, w których wykorzystywane są diody LED wytworzone z organicznych związków. Stąd właśnie pojawia się to tajemnicze „O”, które dla wielu osób jest bardzo mylące. Ta literka pochodzi od słowa „organic”.
Z tą wiedzą pewnie zastanawiasz się, do czego ci potrzebne to całe „O” i co było złego w tradycyjnym LED. Najważniejsza różnica między nimi jest taka, że OLED nie wymaga ekstra podświetlenia, ponieważ jasność wydobywająca się z niego jest zupełnie samodzielna. To właśnie dzięki tej cesze każdy, nawet najmniejszy piksel działa zupełnie odrębnie. Telewizory OLED mogą zatem zaoferować swoim użytkownikom nieskończony kontrast! Zachwycą cię one żywymi i niesamowitymi kolorami czy bardzo głęboką czernią.
Wśród wielu zalet wyświetlaczy tego typu znajdziemy brak zniekształceń obrazu podczas patrzenia pod kątem, które były ogromną wadą w przypadku paneli LCD. Ponadto telewizory OLED mają krótki czas reakcji – ta cecha jest szczególnie ważna dla miłośników gier. Jednakże modele tego typu nie są pozbawione wad. Na pewno cechują się niższą jakością w trybie HDR.
Czy QLED jest lepsze?
Gdy już wiadomo, czym jest OLED, pora się zająć modelami QLED. To prawdziwa nowość na rynku! Paradoksalnie QLED nie jest odpowiednikiem OLED, tylko z inną literką. Telewizorom tego typu bliżej do panelu LCD! Litera „Q” w tej nazwie wzięła się od technologii Quantum Dot. Są to kropki kwantowe, czyli nanokryształy, które instaluje się między filtrami kolorów a podświetleniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu QLED charakteryzuje się lepszą głębią kolorów na ekranie. Można zatem powiedzieć, że telewizory tego typu są ulepszeniem ekranów LCD.
W czym jest lepsze QLED od OLED? Ten pierwszy typ oferuje na pewno bardziej naturalne kolory i zdecydowanie wyższy współczynnik kontrastu, a przy tym może pochwalić się również wyższą jasnością w trybie HDR, który jest problematyczny dla typu drugiego. QLED zatem świetnie sprawdzi się podczas oglądania telewizji w zaciemnionych pomieszczeniach. Technologia tego typu zapewni również użytkownikowi szerszy wybór wśród przekątnych, jak i zdecydowanie dłuższy czas użytkowania.
Bez względu na to, czy wybierzesz telewizor OLED, czy QLED, na pewno zachwyci Cię niezwykła doza kolorów i detali, których wcześniej nie widziałeś w ulubionym filmie czy grze!