W Polsce oraz w większości krajów Unii Europejskiej zmiana czasu następuje dwa razy w roku: z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca i z powrotem na czas zimowy w ostatnią niedzielę października. Pierwotnie miało to na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii, jednak współcześnie te argumenty są coraz częściej kwestionowane. Dlatego w Europie od kilku lat trwa debata nad zakończeniem zmiany czasu i wprowadzeniem jednego, stałego czasu.
Historia zmiany czasu w Europie i Polsce
System zmiany czasu został wprowadzony w Polsce po raz pierwszy w okresie międzywojennym i od tamtej pory był kilkukrotnie modyfikowany. Obecna praktyka regularnej zmiany czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W skali globalnej idea zmiany czasu pojawiła się jeszcze wcześniej – w czasie I wojny światowej jako rozwiązanie wspierające oszczędności energetyczne, które jednak okazało się przynosić mniej korzyści niż przewidywano.
Zmiana czasu
Zmiana czasu na zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października, czyli 27 października 2024 roku. W nocy z soboty na niedzielę przesuniemy zegarki o godzinę do tyłu, z godziny 3:00 na 2:00.
Polski głos w Unii Europejskiej: perspektywa 2025 roku
Podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku, Polska planuje przyspieszyć decyzję o zakończeniu zmiany czasu w całej UE. Temat był już podejmowany w 2018 roku, kiedy Komisja Europejska zaproponowała zniesienie zmian czasu po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w których większość Europejczyków opowiedziała się za stałym czasem. Proces legislacyjny jednak utknął w martwym punkcie, głównie z powodu braku jednomyślności wśród państw członkowskich co do wyboru czasu zimowego lub letniego.
Wybór czasu: letni czy zimowy?
Gdyby Polska miała wybrać czas obowiązujący na stałe, podział opinii w społeczeństwie jest znaczący, chociaż letni czas cieszy się większym poparciem. Wybór czasu letniego oznaczałby dłuższe wieczory i więcej światła popołudniami, co jest atrakcyjne szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Czas zimowy natomiast, bardziej zbliżony do naturalnego rytmu dobowego, przynosi jaśniejsze poranki, co może być korzystniejsze dla rytmu dnia w miesiącach zimowych.
A Wy, co byście wybrali na stałe – czas letni czy zimowy? Czy Waszym zdaniem powinniśmy na dobre zrezygnować ze zmiany czasu, czy może dostrzegacie jakieś korzyści z tej sezonowej modyfikacji?
Życie według zegarka to współczesne niewolnictwo.