Wczoraj (31.12) na konferencji prasowej Czesława Jerzego Małkowskiego pojawił się Krzysztof Teliczan. Poinformował on zebranych dziennikarzy, że jest jednym ze współorganizatorów inicjatywy referendalnej ws. odwołania prezydenta Piotra Grzymowicza.
To może być kolejne referendum w którym zostanie podjęta próba odwołania Piotra Grzymowicza. W 2013 roku komisarz wyborczy odrzucił wniosek komitetu “Kocham Olsztyn. Pragnę Zmian”. Powodem takiej decyzji była zbyt mała liczba podpisów pod wnioskiem. Po zweryfikowaniu listy okazało się, że ponad 25% podpisów jest nieważne.
Najgłośniejszym jednak przypadkiem w Olsztynie było referendum gminne w sprawie odwołania Prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego przed upływem kadencji, które odbyło się 16 listopada 2008 roku.
Plebiscyt mógł zostać zwołany w wyniku uchwały Rady Miasta Olsztyn. Był efektem tzw. seksafery w olsztyńskim magistracie. W głosowaniu postawiono pytanie: “Czy Pan (i) jest za odwołaniem Prezydenta Miasta Olsztyn?”.
Według oficjalnych danych PKW głosowało 43 658 olsztynian spośród 134 756 uprawnionych do głosowania. Frekwencja osiągnęła 32,38%. Odpowiedź na “TAK” zaznaczyło 23 343 głosujących, przeciwnie 18 348 osób.
Zgodnie z ordynacją wyborczą po odwołaniu prezydenta miasta, Prezes Rady Ministrów został zobowiązany do powołania w mieście komisarza. W listopadzie 2008 premier Donald Tusk wyznaczył na to stanowisko Tomasza Głażewskiego, dotychczasowego zastępcę Małkowskiego.
W 2009 roku odbyły się przedterminowe wybory w których zwyciężył Piotr Grzymowicz. W II turze głosowania pokonał Krzysztofa Krukowskiego. Grzymowicz wygrywał także w roku 2010, 2014 oraz 2018.
Niedawno uchwalono prawo wydłużające kadencje w samorządzie do pięciu lat. Kolejne wybory planowane są na 2023 rok. W Olsztynie może jednak dojść do przyspieszonych wyborów w wyniku referendum.
Grupa niezadowolonych mieszkańców Olsztyna postanowiła zorganizować inicjatywę referendalną. Udało nam się porozmawiać z Krzysztofem Teliczanem, jednym z organizatorów. Jak nam powiedział: – Grupa chcąca zmiany prezydenta, to kilka tysięcy osób. W samorządzie nie ma miejsca na partie i dużą politykę, dlatego jestem po szerokich rozmowach z lewicą i prawicą. Sam nie przyjmę żadnego etatu od przyszłego prezydenta. Plan jest podyktowany kalendarzem i przepisami. Teraz tworzymy stowarzyszenie. Za 8 miesięcy składamy wniosek o referendum, które odbędzie się w jednym terminie z wyborami parlamentarnymi.
Organizatorzy zarzucają Piotrowi Grzymowiczowi m.in. zakorkowane miasto, nie trafione inwestycje, problemy z tramwajami, brak budownictwa społecznego, brak krajowych imprez sportowych oraz brak bezpłatnych imprez kulturalnych.
Wybory parlamentarne odbędą się w 2019 roku.
Referendum lokalne z inicjatywy mieszkańców zostało przewidziane m.in. w ustawie o samorządzie gminnym. Z inicjatywą przeprowadzenia przedmiotowego głosowania wystąpić może grupa co najmniej 15 obywateli, struktura terenowa partii politycznej lub organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną. Muszą zebrać podpisy od co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Termin plebiscytu nie może być wcześniej niż przed upływem 10 miesięcy od dnia wyborów samorządowych. Organom jednostki samorządu terytorialnego zabrania się uczestniczenia w kampanii referendalnej związanej z referendum w sprawie odwołania. Finansowanie głosowania jest jawne. Koszty referendum pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Więcej:
Czesław Małkowski przerywa milczenie i zaczyna ujawniać szczegóły
Moment ogłoszenia wyroku. Nagranie z sali sądowej [VIDEO]
Czesław Małkowski uniewinniony!
Popieram!!!won grzyb o mordzie frankensteina i szczerzącym zęby jak antylopa.kawał bydlaka
Popieram!!!Won dla tej zakłamanej mendy o mordzie Frankensteina szczerzącej zęby jak pierdolona antylopa gnu