fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
niedziela, 16 Czerwiec, 2019
23 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

W Olsztynie szykuje się kolejne referendum

Strona główna Wiadomości W Olsztynie szykuje się kolejne referendum
reklama

Wczoraj (31.12) na konferencji prasowej Czesława Jerzego Małkowskiego pojawił się Krzysztof Teliczan. Poinformował on zebranych dziennikarzy, że jest jednym ze współorganizatorów inicjatywy referendalnej ws. odwołania prezydenta Piotra Grzymowicza.

To może być kolejne referendum w którym zostanie podjęta próba odwołania Piotra Grzymowicza. W 2013 roku komisarz wyborczy odrzucił wniosek komitetu „Kocham Olsztyn. Pragnę Zmian”. Powodem takiej decyzji była zbyt mała liczba podpisów pod wnioskiem. Po zweryfikowaniu listy okazało się, że ponad 25% podpisów jest nieważne.

reklama

Najgłośniejszym jednak przypadkiem w Olsztynie było referendum gminne w sprawie odwołania Prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego przed upływem kadencji, które odbyło się 16 listopada 2008 roku.

Plebiscyt mógł zostać zwołany w wyniku uchwały Rady Miasta Olsztyn. Był efektem tzw. seksafery w olsztyńskim magistracie. W głosowaniu postawiono pytanie: „Czy Pan (i) jest za odwołaniem Prezydenta Miasta Olsztyn?”.

Według oficjalnych danych PKW głosowało 43 658 olsztynian spośród 134 756 uprawnionych do głosowania. Frekwencja osiągnęła 32,38%. Odpowiedź na „TAK” zaznaczyło 23 343 głosujących, przeciwnie 18 348 osób.

Zgodnie z ordynacją wyborczą po odwołaniu prezydenta miasta, Prezes Rady Ministrów został zobowiązany do powołania w mieście komisarza. W listopadzie 2008 premier Donald Tusk wyznaczył na to stanowisko Tomasza Głażewskiego, dotychczasowego zastępcę Małkowskiego.

W 2009 roku odbyły się przedterminowe wybory w których zwyciężył Piotr Grzymowicz. W II turze głosowania pokonał Krzysztofa Krukowskiego. Grzymowicz wygrywał także w roku 2010, 2014 oraz 2018.

Niedawno uchwalono prawo wydłużające kadencje w samorządzie do pięciu lat. Kolejne wybory planowane są na 2023 rok. W Olsztynie może jednak dojść do przyspieszonych wyborów w wyniku referendum.

Grupa niezadowolonych mieszkańców Olsztyna postanowiła zorganizować inicjatywę referendalną. Udało nam się porozmawiać z Krzysztofem Teliczanem, jednym z organizatorów. Jak nam powiedział: – Grupa chcąca zmiany prezydenta, to kilka tysięcy osób. W samorządzie nie ma miejsca na partie i dużą politykę, dlatego jestem po szerokich rozmowach z lewicą i prawicą. Sam nie przyjmę żadnego etatu od przyszłego prezydenta. Plan jest podyktowany kalendarzem i przepisami. Teraz tworzymy stowarzyszenie. Za 8 miesięcy składamy wniosek o referendum, które odbędzie się w jednym terminie z wyborami parlamentarnymi.

Organizatorzy zarzucają Piotrowi Grzymowiczowi m.in. zakorkowane miasto, nie trafione inwestycje, problemy z tramwajami, brak budownictwa społecznego, brak krajowych imprez sportowych oraz brak bezpłatnych imprez kulturalnych.

Wybory parlamentarne odbędą się w 2019 roku.

Referendum lokalne z inicjatywy mieszkańców zostało przewidziane m.in. w ustawie o samorządzie gminnym. Z inicjatywą przeprowadzenia przedmiotowego głosowania wystąpić może grupa co najmniej 15 obywateli, struktura terenowa partii politycznej lub organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną. Muszą zebrać podpisy od co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Termin plebiscytu nie może być wcześniej niż przed upływem 10 miesięcy od dnia wyborów samorządowych. Organom jednostki samorządu terytorialnego zabrania się uczestniczenia w kampanii referendalnej związanej z referendum w sprawie odwołania. Finansowanie głosowania jest jawne. Koszty referendum pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Więcej:

Czesław Małkowski przerywa milczenie i zaczyna ujawniać szczegóły

Moment ogłoszenia wyroku. Nagranie z sali sądowej [VIDEO]

Czesław Małkowski uniewinniony!

reklama
reklama

40 KOMENTARZE

 1. Jestem za odwołaniem, Chciałbym wiedzieć gdzie można składać podpisy pod wnioskiem o referendum. Ja zetknąłem się z Panem Grzymowiczem podczas kontrolowania placów zabaw pod względem bezpieczeństwa użytkowania – występujących zagrożeń dla życia i zdrowia.Pan Grzymowicz napisał mi że nie powinienem sprawdzać zgodności z normami wyszczególnionymi w zamówieniu publicznym ponieważ normy nie są obowiązujące, To po co znalazły się w opisie do zamówienia publicznego? Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie wyrobów spełnienie wymogów dobrowolnych norm nie zapewnia bezpieczeństwa. Jednak zgodnie z ta ustawą odejście od norm wymaga udowodnienia, że wyrób jest bezpieczniejszy jeżeli tych dobrowolnych norm nie spełnia. Są na przykład urządzenia zabawowe, które nie są bezpieczne na tzw zdrowy rozum. Niektóre urządzenia zabawowe posiadają rury ślizgowe. Złącza tych rur są wykonane na śruby zabezpieczone plastikowymi nakładkami wystającymi 2- 3 cm poza powierzchnię rury. Takie złącza są zakazane w rurach ślizgowych w remizach strażackich oraz salach gimnastycznych. Ale dla Pana Grzymowicza nie stwarzają zagrożenia ponieważ urządzenie ma certyfikat i gwarancję producenta wykonania zgodnie z certyfikatem. Urządzenie powinno mieć jeszcze protokół odbioru, ale tego już Pan Grzymowicz nie wYmaga. Jeżeli kupię kuchenkę gazową która posiada certyfikat bezpieczeństwa i gwarancję producenta ale źle ją zamontuję co spowoduje wybuch gazu w pomieszczeniu to kto jest winien? Tak samo przez analogię jest winien ten co zamontował urządzenie zabawowe. Pan Grzymowicz nie jest w stanie tego zrozumieć. Najdziwniejsze jest jednak to, że część urządzeń zabawowych jest na gwarancji wykonawcy placu i usterki mogłyby zostać usunięte za darmo- w ramach gwarancji – ale Pan Grzymowicz nie egzekwuje tego. Chroni firmę montującą zabawkę na placu? Dlaczego. Zgodnie z obowiązującym prawem usterki zagrażające życiu i zdrowiu powinny być usuwane NIEZWŁOCZNIE. Usterki nie zostały usunięte przez 3 lata a niektóre przez ponad rok , i do dziś nie są usunięte. Niby place zabaw to nic ważnego dla miasta, ale jednak bawią się tam nasze dzieci.Dlaczego mają się kaleczyć, łamać ręce i nogi bo komuś odpowiedzialnemu nie chce się usunąć usterek stwarzających zagrożenie?

  • Chłopie kuźwa tylko wymagać !!!!! Czy nie ma w Olsztynie ważniejszych spraw jak placyki zabaw !!!! Kuźwa nie podoba się plac , kup działkę i zrób swój !!!!! Co za roszczeniowi powaleni rodzice teraz się robią !!!! Pozdrawiam i życzę miłego dnia .

 2. widze że ktoś chce się dorwać do koryta, nie tym razem, niech ten ktoś sie wykaże umiejętnościami, Grzymowicz ma przynajmniej wykształcenie, pracuje lepiej lub gorzej ale na pewno lepiej niż jakiś losowy człowiek z nikąd.

 3. Wstydze sie bycia „Olsztyniakiem” czytajac polowe tych wpisow… Popieram wpis kogos z gory. Prosze o podanie konkretow na temat tego co ten pseudo radny uniewinniony ostatnio przez chyba jakis przekupiony sad zrobil przez tyle lat bycia radnym. Z debat pamietam ze nawet ON nie potrafil odpowiedziec na to pytanie. Boze bron nas przed nim!!!Kazdy tylko nie ten typ!!! Winny czy nie za samo to ze w ogole sapal do tych sluchawek i machal kapucynem zdradzajac zone ( do czego sie przyznal) powinien ze wstydem schowac sie do kanalow i tam zostac a nie bezczelnie pchac sie do koryta, opowiadajac pierdoly z dupy na temat estakad na pienieznego czy obiegowej do dworca. Wstyd.

  • A co zrobił poprzedni prezydent ? Nic potrafił tylko na imprezach szaleć , i molestować babki w ratuszu . Za Grzyma przynajmniej coś się robi w Olsztynie !!!!! Nowe drogi , obwodnice , przedszkola !!! No tak ale jak tumany tylko lasery pamiętają !!! Ja chciałem petardy na Nowy Rok , to je sobie sam kupiłem , a nie tylko żerować na cudzym i narzekać !!!!! Pozdrawiam .

 4. Kiedyś odwołaliśmy. Następnie o mało nie wybraliśmy ponownie. Co konkretnie ten Pan m.in radny kilku kadencji zrobił dla Olsztyna? Jakieś konkrety? Projekty uchwał? Cokolwiek? Nie liczy się organizacja imprez wszelakich pod patronatem własnej osoby. Podobnie nie liczy się obdarowywanie kwiatami i uściskami, czy też innymi darowiznami.

 5. Legalnie wybrany i owszem Panie JAC, tylko proszę pamiętać, że demokracja nie jest jednostronna. Rządzi się swoimi prawami, a jednym z nich jest to, by większa grupa ludzi niezadowolona, mająca ku temu jasne powody mogła wciąż mieć prawo do wyrażenia swojej opinii. Jeśli Pański kandydat wciąż pasuje ludziom to pokażą to wybory, ale Pan nie ma prawa w ten czy inny sposób wpływać na wolność innych, bo tam kończy się Pańska.

 6. Obecny Prezydent nie jest dobrym gospodarzem, nie potrafi zarządzać środkami finansowymi, trwoni te pieniądze bez żadnego przemyślenia. Inwestuje w półśrodki czego dowodem są np. pękające szyny tramwajowe przy temperaturze 4 stopnie. W 2019 roku skończą się wszelkie dotacje i proces, który został wytoczony przeciwko Olsztynowi a który pewnie miasto przegra za złamanie warunków umowy, wtedy miasto będzie musiało zapłacić gigantyczne odszkodowanie a tak naprawdę najbardziej dotknie to nas….mieszkańców Olsztyna. Chcecie mieć za prezydenta amatora nie mającego pojęcia o zarządzaniu w szerokim tego słowa znaczeniu? Puści to miasto z torbami.

 7. Jac to typowy elektorat obecnego prezydenta , czy naprawdę chcemy takiej władzy i takiego traktowania ?
  Odwołajmy proszę tego człowieka

 8. Do wszystkich niezadowolonych inaczej ,,motłochu napływowego ” wszystkich wieśniaków i kurpsiaków możecie sobie i 15 referendów wymyślać a prezydentem i tak będzie Grzymowicz został legalnie wybranym a jak wam się nie podoba to wypierpapier z Olsztyna !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

14CZE(CZE 14)09:00Olsztyn- Kurs Wychowawcy, Animatora, Pierwszej PomocyOlsztyn

15CZE(CZE 15)09:30ITF Beach Tennis - Miedzynarodowy Turniej Tenisa PlażowegoUkiel Olsztyn, Kapitańska 23

16CZE12:00Olsztyńska Degustacja Wędlin Bastionu SmakuMoja Bawaria Olsztyn, Targ Rybny

16CZE16:00KarmaHookah | Prezentacja fajki wodnej za FreeMasoneria, Kołłątaja 20

16CZE17:30II Taneczne Oblicza OlsztynaCentrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul.Parkowa 1

16CZE19:30Koncert Yellow Horse - Olsztyn "Galeria Sowa"Galeria Sowa, ulica Zamkowa 2

16CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

17CZE09:30Konferencja Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i MazurachOlsztyn

17CZE17:30Premiera Spektaklu - "Sztuka Latania"Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul.Parkowa 1

17CZE17:30Popołudnie z Faux Pas: "Śluby Panieńskie"I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, Mickiewicza 6 tel. 89 527 53 53

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X