Program Ministerstwa Zdrowia – Profilaktyka 40 Plus – ruszył w lipcu 2021 roku. Możesz z niego skorzystać, jeśli masz przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Program finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Program Profilaktyka 40 Plus to pakiet badań diagnostycznych, które pozwolą zidentyfikować albo wykluczyć objawy najczęstszych chorób cywilizacyjnych.
- Z Programu Profilaktyka 40 Plus można skorzystać ponownie, jeżeli od pierwszego badania upłynęło co najmniej 12 miesięcy.
- Bezpłatne badania można wykonać do końca 2024 roku.
Profilaktyka 40 Plus to program umożliwiający bezpłatne badania diagnostyczne w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Diagnostyka jest prowadzona m.in. w kierunku cukrzycy, zaburzeń pracy wątroby i nerek, rytmu serca, zaburzeń związanych z ciśnieniem krwi i wykrywania raka jelita grubego.
Zbadaj się profilaktycznie. To nic nie kosztuje
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, które badania otrzymasz w pakiecie, zależy od wyników ankiety, którą wypełniasz zanim dostaniesz e-skierowanie.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn:
- badania jw.
- oraz PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity
Pakiet badań diagnostycznych wspólny
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
Ankieta przepustką do darmowych badań
Chcesz się zbadać, ale zastanawiasz się, od czego zacząć? Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Odpowiedz na pytania. Ankietę wypełnisz w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w aplikacji mobilnej mojeIKP. Znajdziesz ją w zakładce „Profilaktyka”. Możesz to zrobić również w placówce medycznej, która realizuje program.
Skierowanie na badanie? Zrobisz to sam
Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań.
Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Gdy tylko dostaniesz e-skierowanie, możesz umówić się na badanie w wybranej placówce, która realizuje program. Pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.
– W województwie warmińsko-mazurskim prawie 130 tysięcy pacjentów otrzymało skierowania na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, większość z nich stanowią kobiety – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.
źródło: Warmińsko-Mazurski OW NFZ