Przymierzasz się do zakupu reduktora tlenowego? Twoją pasją jest cięcie tlenowe? Świetnie. Zanim jednak podejmiesz finalną decyzję, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Na jakich? I o czym nie możesz zapomnieć przy jego wyborze? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Czym jest reduktor do tlenu?
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest reduktor do tlenu. To urządzenie, którego zadaniem jest stabilizacja i obniżenie ciśnienia gazu przesyłanego z butli do różnych sprzętów spawalniczych. Należy podkreślić, że tlen potrafi doprowadzać do utleniania i reagować w niebezpieczny sposób z innymi substancjami, co sprawia, że stosowanie tego typu sprzętów jest tutaj szczególnie istotne.
Warto dodać, że poszczególne modele mogą się różnić od siebie wieloma parametrami, np. zakresem ciśnienia roboczego czy stopniem przepustowości. To sprawia, że możesz dobrać reduktor do butli tlenowej odpowiednio do swoich potrzeb oraz do określonych zadań spawalniczych.
Jak jest zbudowany reduktor tlenowy?
Reduktor do tlenu zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest korpus – powinien być on wykonany z materiałów odpornych na korozję. Do tego dochodzą zawory, które umożliwiają precyzyjną regulację przepływu tlenu. Warto wspomnieć również o membranach – one też odpowiedzialne są za przepływ gazu. Co więcej, reagują, jeśli dojdzie do zmian ciśnienia. Nie można zapomnieć także o manometrach – dzięki nim możesz przekonać się, jakie jest ciśnienie w butli oraz ciśnienie robocze.
Na co zwracać uwagę przy kupnie reduktora tlenowego?
Istnieje pewna klasyfikacja reduktorów tlenowych, o której warto powiedzieć w pierwszej kolejności. Mamy tu na myśli modele dwustopniowe oraz jednostopniowe. Ponadto w ofercie sklepów można znaleźć modele wyposażone zarówno w jeden manometr, jak i w dwa. Jeśli urządzenie posiada dwa manometry, jeden z nich pokazuje ciśnienie gazu na wyjściu, podczas gdy drugi wskazuje ciśnienie po redukcji. To bardzo ułatwia całą pracę.
Zanim zakupisz reduktor tlenowy, który oferuje np. Sklep Perun, uwzględnij przepływ oraz ciśnienie robocze, które trzeba dopasować do specyfiki określonego procesu spawalniczego. Nie można zapominać także o odpowiednich zabezpieczeniach, mamy tu na myśli przede wszystkim zawory bezpieczeństwa. Istotne jest też to, aby korpus urządzenia był wykonany z wysokiej klasy materiałów, takich jak stal nierdzewna. Pamiętaj również o takim aspekcie, jak precyzja regulacji.