W 2018 roku zakończono prace konserwatorskie przy barokowym ołtarzu głównym w drewnianym kościele św. Barbary w Rumianie, położonym w gminie Rybno.
Renowacja ołtarza
Renowacja obejmowała kompleksowe naprawy konstrukcyjne, stabilizację i klejenie elementów, usunięcie wtórnych warstw malarskich oraz rekonstrukcję oryginalnego wykończenia z marmoryzacją i licznymi zdobieniami w złoceniach i srebrzeniach. Dzięki tym działaniom ołtarz odzyskał swój dawny blask, stając się ponownie perełką barokowej sztuki sakralnej.
Kolejny etap konserwacji
Obecnie kościół przeszedł na kolejny etap konserwacji – cały obiekt, w konstrukcji wieńcowej z lisicami i oszalowany, został zabezpieczony specjalną folią w ramach fumigacji fluorkiem sulfurylu. Zabieg ten ma na celu ochronę drewnianej struktury świątyni przed szkodnikami, które mogłyby zagrażać jej integralności. Fumigacja jest ważna dla ochrony zabytkowych budowli drewnianych, ponieważ wnika w głąb konstrukcji, zapewniając długotrwałą ochronę materiału.
Prace konserwatorskie kościoła św. Barbary w Rumianie, to część większej strategii ochrony zabytków na Warmii i Mazurach.
Prace te są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
źródło: Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Oszust w sukience to ma dobrze, mieszka na czyiś koszt, żyje na czyiś koszt, jeszcze remontują miejsca jego pracy wkrętów. Coś pięknego i kręci się ten biznes tyle lat