4.1 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

Powstaje kolejny pomnik Mikołaja Kopernika

IławaPowstaje kolejny pomnik Mikołaja Kopernika

Na Warmii i Mazurach trwają prace nad upamiętnieniem spotkania, które zmieniło bieg nauki. Mikołaj Kopernik, autor rewolucyjnego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, na zamku biskupów chełmińskich, podjął decyzję o publikacji swojego dzieła. Aby uczcić to wydarzenie, w Lubawie zostanie wzniesiony pomnik przedstawiający trzech wybitnych naukowców i przyjaciół: Mikołaja Kopernika, Jerzego Joachima Retyka oraz biskupa Tiedemanna Giesego.

Wspólne dzieło trzech wybitnych postaci

Latem 1539 roku, na zamku w Lubawie, Mikołaj Kopernik spotkał się z biskupem chełmińskim Tiedemannem Giesem oraz niemieckim uczonym Jerzym Joachimem Retykiem. To właśnie za namową tych dwóch wybitnych postaci Kopernik podjął decyzję o publikacji swojego rewolucyjnego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”. Choć pierwszy druk dzieła ukazał się w 1543 roku w Norymberdze, kluczowa decyzja o jego wydaniu zapadła w Lubawie.

Pomnik dla pokoleń

Nowy pomnik, który stanie nieopodal odrestaurowanych ruin zamku biskupów chełmińskich, ma upamiętniać to przełomowe spotkanie trzech naukowców. Posągi Kopernika, Giesego i Retyka zostaną wykonane z brązu, a ich podstawa z granitu. Pomnik będzie nosił symboliczny napis „1539” oraz herb Lubawy, podkreślając rolę tego miejsca w historii nauki. Pomnik ma nie tylko oddawać hołd wybitnym postaciom, ale także łączyć historię Lubawy z jej współczesnym obliczem.

Decyzja zapada

Pomysł budowy pomnika zapadł jeszcze w poprzedniej kadencji lubawskiego samorządu, a 26 kwietnia 2024 roku Rada Miasta Lubawa oficjalnie podjęła uchwałę dotyczącą realizacji tego projektu. Zrezygnowano z konkursu na projekt ze względu na krótki czas na aplikację do programu „Szlak Kopernikowski”. W sierpniu bieżącego roku artyści Teresa i Dariusz Kowalscy przedstawili swoje propozycje, które zyskały akceptację lokalnych władz.

Symbol historycznej współpracy

Wzniesienie pomnika to także przypomnienie o długotrwałych pracach rewitalizacyjnych prowadzonych w ruinach zamku biskupów chełmińskich, które od 2020 roku pełnią funkcję Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej. Zamek, który był miejscem przełomowych wydarzeń sprzed pięciu wieków, teraz znów staje się centrum życia kulturalnego i społecznego Lubawy.

Upamiętnienie rewolucji kopernikańskiej

Choć dzieło Kopernika początkowo spotkało się z oporem ze strony Kościoła i zostało wpisane na Indeks ksiąg zakazanych, jego wpływ na naukę i sposób postrzegania świata okazał się nieodwracalny. Teoria heliocentryczna Kopernika zrewolucjonizowała naszą wiedzę o wszechświecie, a pomnik w Lubawie ma być symbolem tej rewolucji i wkładu trzech przyjaciół w jej rozwój.

źródło: lubawa.pl/infoiława.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane