6.4 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama
zamów reklamę

„Dziura” przed Wysoką Bramą ma być zasypana za prawie 3 mln zł

Olsztyn"Dziura" przed Wysoką Bramą ma być zasypana za prawie 3 mln zł

Przestrzeń przed Wysoką Bramą w Olsztynie czeka kolejna zmiana, która ma na celu nie tylko poprawę estetyki tego obszaru, ale także ochronę i zabezpieczenie unikatowego reliktu dawnych fortyfikacji miejskich. W ostatnich dniach rozpoczęły się prace przygotowawcze do zagospodarowania tej części placu, co ma na celu przywrócenie jej mieszkańcom i turystom.

Część fortyfikacji dawnego Olsztyna

Historia tego miejsca sięga 2012 roku, kiedy to archeolodzy prowadzący badania przed planowaną przebudową placu Jedności Słowiańskiej natknęli się na wyjątkowe znalezisko – część fortyfikacji dawnego Olsztyna. Przez kolejne lata relikt pozostawał odkryty, jednak obecnie miasto planuje odpowiednie zabezpieczenie i ukrycie go pod ziemią, aby chronić go przed degradacją.

Podczas spotkania z dziennikarzami, prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, zapowiedział realizację prac mających na celu uporządkowanie tej przestrzeni. – To odpowiedzialność za tak unikatowy zabytek, a jednocześnie chęć uporządkowania przestrzeni prowadzącej wprost do historycznej części miasta – powiedział Szewczyk. Jak dodał, miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych, a prace będą prowadzone w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Zmiany przed Wysoka Bramą

W ostatnich latach obszar przed Wysoką Bramą przeszedł już znaczące zmiany. Modernizacja placu oraz ograniczenie ruchu kołowego przyczyniły się do tego, że teren stał się naturalnym przedłużeniem Starego Miasta. Nowe brukowane nawierzchnie, szersze chodniki oraz przekształcenie fragmentu ulicy Skłodowskiej-Curie na deptak nadały temu miejscu charakter sprzyjający pieszym i mieszkańcom.

Jak wyjaśniła Justyna Sarna-Pezowicz, zastępczyni prezydenta Olsztyna, rondela – historyczna część fortyfikacji – zostanie zakonserwowana i ponownie ukryta w ziemi, aby uchronić ją przed zniszczeniem. – Jednocześnie przygotowujemy odpowiednią dokumentację, która pozwoli przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie oraz uczytelnić relikt na powierzchni – podkreśliła Sarna-Pezowicz. Dodano, że ważnym elementem nowej przestrzeni ma być wprowadzenie większej ilości zieleni, co poprawi estetykę i funkcjonalność tego miejsca.

Wsparcie z funduszy unijnych

Rewitalizacja obszaru ma być wsparta funduszami unijnymi. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia, z naciskiem na prace konserwatorskie i zasypanie reliktu, wynosi ponad 2,8 mln zł, z czego około 2,4 mln zł ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Realizacja projektu jest zaplanowana głównie na 2025 rok, co oznacza, że już wkrótce mieszkańcy Olsztyna będą mogli korzystać z odnowionej, bardziej zielonej i uporządkowanej przestrzeni przed Wysoką Bramą.

Prezentacja sugerowanego kierunku zmian

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kalina
12 września 2024 16:01

Ja – Olsztynianka – wolała bym żeby za te 3 miliony (sic!) obalić postkomunistyczne mury w Śródmieściu albo wydać te pieniądze na szpitale…

w3esrdf
12 września 2024 18:08

noooo, ktoś zarobi …co na to CBA?

Polecane