3.4 C
Olsztyn
czwartek, 26 grudnia, 2024
reklama

10 powodów, dla których warto inwestować w ekologiczne ogrzewanie

Materiał zewnętrzny10 powodów, dla których warto inwestować w ekologiczne ogrzewanie

Wraz z tym, jak w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać wpływ swoich codziennych wyborów na środowisko. Jednym z obszarów, w którym można wprowadzić pozytywne zmiany, jest ogrzewanie domu. Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto się zdecydować na ekologiczne rozwiązania w tym zakresie.

1. Kotły na pellet i ekogroszek obniżają emisję CO2

Głównym winowajcą zmian klimatu jest nadmierna emisja CO2 do atmosfery. Przyczyniają się do niej między innymi tradycyjne źródła ogrzewania opalane węglem czy olejem opałowym, które wraz z dymem uwalniają znaczne ilości dwutlenku węgla. Tymczasem kotły na pelet i ekogroszek w porównaniu do nich generują nawet o 92% mniej CO2

2. Kotły pelletowe i na ekogroszek mają lepszą sprawność

Kotły na ekogroszek lub pellet, takie jak te, które oferuje producent kotłów c.o. firma  Metalteres, zapewniają wyższą sprawność, dochodzącą do poziomu nawet 95%, która umożliwia uzyskanie większej ilości energii przy mniejszym zużyciu opału. Zasługą tego są stosowane w nich nowoczesne rozwiązania, wśród których wymienić można m.in. automatyczne podajniki paliwa, palniki retortowe czy stale kontrolujące ich pracę sterowniki. 

3. Kotły na pellet generują ciepło z odnawialnych źródeł energii

Pelet jest przykładem biomasy, czyli odnawialnego źródła energii, które jest produktem naturalnym, często powstającym z odpadów rolniczych lub leśnych. Korzystanie z kotłów na pellet wspiera ekologiczne rozwiązania, pozwalające wyeliminować paliwa kopalne, których spalanie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

4. Kotły na pellet i ekogroszek to inwestycja, która się zwraca

Inwestycja w ekologiczne ogrzewanie to korzyść dla domowego budżetu. Mimo że początkowy koszt zakupu kotła na pellet czy ekogroszek może być wyższy, długoterminowo pozwala zaoszczędzić dzięki niższym kosztom eksploatacji oraz mniejszemu zużyciu paliwa.  

5. Kotły na pellet to niezależność energetyczna

Kotły na pellet dają możliwość częściowego uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii i rosnących cen węgla, a także niepewności związanej z jego dostępnością. Jak podaje Eurostat, Polska znajduje się wśród europejskich krajów w pierwszej 10 producentów pelletu, dzięki czemu można mieć pewność, że na lokalnym rynku nie zabraknie opału do ogrzewania domu.

6. Wybór pelletu wspiera lokalny przemysł 

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, wybór biomasy jako paliwa to również wsparcie dla lokalnej gospodarki. Produkcja pelletu często opiera się na surowcach pochodzących z regionu, w którym jest on wytwarzany, dzięki czemu zasilanie nim systemu ogrzewania wspiera lokalne przedsiębiorstwa i rozwój okolicy.

7. Kotły na ekogroszek i pellet są łatwe w obsłudze

Nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek charakteryzują się prostotą użytkowania. Są wyposażone w automatyczne systemy podawania paliwa i kontroli spalania, a niekiedy także systemy mechanicznego czyszczenia wymienników ciepła, które spotkać można w modelach producenta firmy Metalteres. Dzięki temu minimalizują konieczność ręcznej obsługi i zapewniają wygodę użytkowania. 

9. Kotły pelletowe i na ekogroszek wyróżniają się wysoką trwałością

Nowoczesne urządzenia grzewcze bazujące na spalaniu pelletu lub ekogroszku wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak żeliwo i stal, są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Dzięki temu przy zachowaniu regularnej konserwacji mogą efektywnie działać przez wiele lat.

9. Nowoczesne kotły na pellet i ekogroszek gwarantują bezpieczeństwo użytkowania

Ekologiczne urządzenia grzewcze są wyposażone w zaawansowane systemy zabezpieczeń. Automatyczne wyłączniki, systemy kontrolujące temperaturę oraz zabezpieczenia przed cofnięciem spalin to tylko niektóre z funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo korzystania z nich. 

10. Dotacje i ulgi na kotły pelletowe

Inwestując w ekologiczne źródła ogrzewania można liczyć na wsparcie finansowe. Przykładem jest chociażby program Czyste Powietrze, pozwalający uzyskać nawet do 20 400 zł na wymianę kotła na biomasę. Oprócz tego koszty związane z zakupem i instalacją urządzenia można również odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Omówione wyżej powody, dla których warto wymienić źródło ciepła na ekologiczne kotły na pellet lub ekogroszek, to tylko niektóre z zalet nowoczesnych technologii grzewczych. Inwestując w nie, można mieć pewność, że skorzysta na tym zarówno środowisko, jak i nasz portfel.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane