Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
1 C
Olsztyn
niedziela, 26 stycznia, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

W Olsztynie może powstać tężnia solankowa

reklama

Projekt zakłada budowę tężni solankowej (tężnia solankowa – konstrukcja zbudowana z drewna iglastego i gałązek brzozowych) wraz ze zbiornikami na solankę oraz odpowiednią infrastrukturą. Projekt powinien być zlokalizowany w sąsiedztwie planowanego sztucznego zbiornika miedzy osiedlem Jaroty i Nagórki. 

>> Reklamuj się w naszej gazecie. Nakład 50 000 egz. Oferta TUTAJ. <<

Czym tak właściwie jest i jak działa tężnia?Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki od góry dozowana jest solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę, a także nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Mikroklimat tężni wytwarzany jest w skutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie. Każdy może się przy nich zrelaksować i pooddychać leczniczym powietrzem.

reklama

Projekt zgłoszony z inicjatywy Samorządowej Rady Osiedla Nagórki.

Głównym celem realizacji projektu jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Olsztyna. Przebywanie w pobliżu tężni zalecane jest osobom starszym, przemęczonym czy prowadzącym intensywny tryb życia. Ponadto element doskonale wpisuje się w koncepcję stworzenia między osiedlami Jaroty i Nagórki rekreacyjno – wypoczynkowych terenów zielonych.

Projekt w głosowaniu na Olsztyńskie Budżet Obywatelski uzyskał 1565 głosów i będzie wprowadzony do uchwały budżetowej na 2019 rok.

reklama

styczeń, 2020

30STY17:00Wilczy Szaniec - spotkanie autorskie z Tomaszem SowińskimKsiążnica Polska, Pl. Jana Pawła II 2/3

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Konkurs

Warte uwagi

To jedyny bar w Olsztynie z takim klimatem. Dlaczego ten lokal tak bardzo się wyróżnia?

To na pewno miejsce wyjątkowe ze względu na klimat, który tam panuje. A ten tworzą przede wszystkim ludzie. Klienci Masonerii nie mają złudzeń i na...

RABATOL.PL

X