17 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 Maj, 2019
reklama

Kolejna rzeźba odnowiona

Strona główna Wiadomości Kolejna rzeźba odnowiona
reklama

Dawny blask zyskało popiersie Michała Lengowskiego na pl. Jedności Słowiańskiej. To następna olsztyńska rzeźba, jakim zajęli się konserwatorzy.

Był poetą, działaczem społecznym, uczestnikiem akcji plebiscytowej z 1920 roku. Popiersie Michała Lengowskiego stanęło na pl. Jedności Słowiańskiej w 1978 roku. Autorem jest Hubert Maciejczyk, którego inne prace (np. „Trzy Gracje”) zdobią publiczna przestrzeń Olsztyna.

reklama

Popiersie Lengowskiego nie było w najlepszym stanie. Zabrudzenia, zacieki, naloty będące efektem korozji metalu – to tylko niektóre ślady upływającego czasu widoczne na dziele. Dlatego stało się ono kolejnym, jakie trafiło w ręce specjalistów.

– Cały pomnik został umyty, miejscowo ręcznie doczyszczony i w całości zdezynfekowany – informuje Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. – Uszkodzony tynk z postumentu usunięto oraz odtworzono, zaś tablicę inskrypcyjną sklejono i zespolono z trzonem postumentu. Wyczyszczona powierzchnia brązowego popiersia została pokryta naturalnym woskiem, wypolerowana i zabezpieczona preparatem do konserwacji powierzchni metalowych.

Renowacja popiersia kosztowała 17,8 tys. złotych. Jeszcze w tym roku ma być odnowiony pomnik Stefana Jaracza, zlokalizowany naprzeciwko teatru przy ul. 1 Maja.

W minionych latach odnowione zostały np. rzeźby w Parku Podzamcze – m.in. „Łyna” autorstwa Ryszarda Wachowskiego i „Amor na czatach” Balbiny Świtycz-Widackiej.

reklama
ŹródłoUM Olsztyn
reklama
reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma