Dawny blask zyskało popiersie Michała Lengowskiego na pl. Jedności Słowiańskiej. To następna olsztyńska rzeźba, jakim zajęli się konserwatorzy.
Był poetą, działaczem społecznym, uczestnikiem akcji plebiscytowej z 1920 roku. Popiersie Michała Lengowskiego stanęło na pl. Jedności Słowiańskiej w 1978 roku. Autorem jest Hubert Maciejczyk, którego inne prace (np. “Trzy Gracje”) zdobią publiczna przestrzeń Olsztyna.
Popiersie Lengowskiego nie było w najlepszym stanie. Zabrudzenia, zacieki, naloty będące efektem korozji metalu – to tylko niektóre ślady upływającego czasu widoczne na dziele. Dlatego stało się ono kolejnym, jakie trafiło w ręce specjalistów.
– Cały pomnik został umyty, miejscowo ręcznie doczyszczony i w całości zdezynfekowany – informuje Miejski Konserwator Zabytków, Anna Bobko. – Uszkodzony tynk z postumentu usunięto oraz odtworzono, zaś tablicę inskrypcyjną sklejono i zespolono z trzonem postumentu. Wyczyszczona powierzchnia brązowego popiersia została pokryta naturalnym woskiem, wypolerowana i zabezpieczona preparatem do konserwacji powierzchni metalowych.
Renowacja popiersia kosztowała 17,8 tys. złotych. Jeszcze w tym roku ma być odnowiony pomnik Stefana Jaracza, zlokalizowany naprzeciwko teatru przy ul. 1 Maja.
W minionych latach odnowione zostały np. rzeźby w Parku Podzamcze – m.in. “Łyna” autorstwa Ryszarda Wachowskiego i “Amor na czatach” Balbiny Świtycz-Widackiej.