0.9 C
Olsztyn
wtorek, 24 grudnia, 2024
reklama

Auto wynajmować czy kupować?

WiadomościAuto wynajmować czy kupować?

Czy w dzisiejszych czasach warto jeszcze kupować samochód? Czy nowoczesny człowiek nie powinien traktować przemieszczania się bardziej elastycznie i dopasowywać środka transportu indywidualnie, zależnie od konkretniej potrzeby w danym momencie?

Zmiana stylu życia nigdy nie była tak jaskrawo widoczna i tak dynamiczna. Młode pokolenie ludzi aktywnych zawodowo odchodzi od kultu posiadania w kierunku współdzielenia, nomadyzmu i ekonomii doświadczeń. Już co trzecia osoba woli zapłacić za dostęp do dóbr i usług zamiast nabywać je na stałe. Zmiana nastawienia do posiadania przeobraża światową gospodarkę i handel. Wolimy nie wiązać się ani z miejscem zamieszkania, ani finansowo np. z kredytem. Ważniejsze jest przeżywanie – korzystanie z dóbr ma na celu spełnianie marzeń czy aspiracji i nie jest już celem samym w sobie.

Niechęć do kupowania na własność wpływa na różne gałęzie biznesu, również motoryzację. Dziś użytkownicy szukają sposobów na bardziej efektywne kosztowo korzystanie z samochodu. Szukają mobilności, czyli sposobów na przemieszczanie się adekwatnych do indywidualnych i aktualnych potrzeb. Powstają więc jej nowe formy jak carsharing czy carpooling, a te tradycyjne (zakup za gotówkę, długie umowy kredytowe) tracą na znaczeniu.
Klasycznie wynajem samochodów możemy podzielić ze względu na czas jego trwania na krótkoterminowy (zwany czasem STR od angielskiego short-term rental), który trwa kilka do 30 dni, średnioterminowy (MTR) trwający od jednego do 23 miesięcy oraz długoterminowy (LTR) trwający od 24 miesięcy w górę. W zależności od potrzeb, warto rozważyć zalety każdej z form.

Wynajem krótkoterminowy stanowi idealne rozwiązanie, gdy nie potrzebujemy samochodu na stałe. Doskonale sprawdza się w sytuacjach krótkich podróży, wyjazdu na weekend, wakacje, imprezę rodzinną, gdy chcemy przetestować nowe modele samochodów, ale również w przypadku awarii własnego samochodu, szkody komunikacyjnej czy przeprowadzki.
Wynajem średnioterminowy (od miesiąca do 2 lat) może być stosowany jako alternatywa dla kupna samochodu na kredyt czy za gotówkę, a także w przypadku sezonowej potrzeby dodatkowego samochodu w rodzinie. Także wtedy, gdy nie mamy pewności co do tego, jak długo potrzebne będzie auto w życiu prywatnym lub służbowo.
Wynajem długoterminowy to częsta alternatywa leasingu lub zakupu samochodu za gotówkę, przenosząca ciężar administracji i utrzymania samochodu na wypożyczalnię. Klient spłaca jedynie kwotę utraty wartości, a pozostałe koszty utrzymania są wliczone w stałą ratę.

„Wynajem samochodów nigdy nie był tak popularny jak obecnie. Staje się nowoczesnym sposobem na optymalizację kosztów mobilności – tej prywatnej oraz firmowej. Widzimy zmianę w podejściu klienta do wynajmu, jako kolejnej usługi z której korzysta się na co dzień. Możliwość dopasowania do aktualnych potrzeb marki, wielkości samochodu czy długości wynajmu jest dla młodego pokolenia czymś oczywistym. Niemniej nadal istnieje potrzeba edukowania szerokiego grona klientów o rodzajach i zaletach wynajmu oraz prostocie i wygodzie tej usługi” – mówi Ireneusz Tymiński, prezes wypożyczalni samochodów Emotis.

Świat się zmienia. Pojawiają się nowe technologie, ale zmieniają się też postawy i zachowania ludzi, a w efekcie również modele życia i prowadzenia biznesu. Warto nadążać za tymi zmianami, bo najczęściej oszczędzają nam nie tylko czas, ale i pieniądze.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Polecane