fbpx
1 C
Olsztyn
poniedziałek, 28 listopada, 2022
reklama

Centrum Urazowe dla dzieci powstaje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

WiadomościCentrum Urazowe dla dzieci powstaje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zapewni jeszcze szybszą i skuteczniejszą pomoc dzieciom, które trafią do niego z powodu urazów. W szpitalu powstaje właśnie Centrum Urazowe dla Dzieci, którego zadaniem będzie natychmiastowa i wysokospecjalistyczna pomoc w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, którzy ulegli groźnym wypadkom i innym nieszczęśliwym zdarzeniom.

W Oddziale Ortopedyczno-Urazowym olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego (ul. Żołnierska 18a), w obecności Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Wicemarszałka Województwa Marcina Kuchcińskiego obyła się prezentacja projektu „Dostosowanie struktury Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie do potrzeb Centrum Urazowego dla Dzieci”. Omówienie zostało zaawansowanie prac i znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

– To nie jest tak, że każdy szpital w kraju chętnie sięga po środki unijne. Potrzebny jest ogrom determinacji, który w tym szpitalu widać. Widać również zmiany, które już zostały wprowadzone, choćby nową część szpitala – zaznaczył Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski. – Wszystkim Państwu gratuluję. Zalecam na przyszłość tyle samo determinacji, chęci i sił do podejmowania kolejnych wyzwań.

Średnio co czwarty pacjent, który jest leczony w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu z powodu urazów i zatruć. W 2017 r. była to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci. Do szpitala trafiła z tego powodu ok. 7 tys. pacjentów rocznie.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministra Zdrowia do utworzenia Centrum Urazowego dla Dzieci jako jeden z 12 ośrodków w kraju. Wszystkie Centra są obecnie w fazie organizacji. Szpital Dziecięcy w Olsztynie znalazł się w krajowej mapie Centrów Urazowych dla Dzieci, co świadczy o gotowości szpitala do podjęcia tego zadania: w strukturze placówki znajdują się już kluczowe jednostki organizacyjne, takie jak Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci, OITiA, oddziały zabiegowe i rozbudowane zaplecze diagnostyczne.

7-latka dla żartu zaalarmowała służby

W ramach projektu zrealizowana jest rozbudowa szpitala oraz wyposażenie Centrum Urazowego w sprzęt medyczny. Łączna wartość projektu to ok. 11,2 mln zł, z czego prawie 9,5 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministra Zdrowia.

– Część budowlana projektu to m. in. dobudowanie dwóch sal operacyjnych, sali wybudzeniowej, gabinetów diagnostycznych i pomieszczeń dla zespołu wczesnej interwencji oraz zespołu urazowego.

– Zakup aparatury medycznej i wyposażenia. Część sprzętu już została zakupiona (m.in. stanowiska intensywnej terapii, łóżka anestezjologiczne aparatura do monitorowania czynności życiowych, ortopedyczny sprzęt operacyjny, sterylizator gazowy, nowoczesny cyfrowy aparat RTG i aparat USG z dopplerem). Dodatkowo do końca września 2019 szpital wzbogaci się o 2 stanowiska do znieczulania, 2 stanowiska wybudzeniowe, defibrylatory, artroskop z optyką, 2 stoły operacyjne, sprzęt do endoskopii.

Rozbudowa szpitala ruszyła pod koniec czerwca br. Wykonawcą jest firma Wegner z Wielkopolski. Zakończenie prac i wyposażania zaplanowane jest do końca września 2019 r.

Olsztyńscy policjanci zabrali od złej matki dzieci w wieku 14 i 17 lat

Co się zmieni po zakończeniu inwestycji?
1. Szpital będzie działał Jako Centrum Urazowe dla Dzieci.
2. Szpital będzie posiadał w stałej gotowości na przyjęcie pacjenta z urazem – salę operacyjną i stanowisko intensywnej terapii.
3. Szpital będzie posiadał w stałej gotowości zespół urazowy.
4. Centrum Urazowe dla Dzieci to szybsza i skuteczniejsza pomoc w nagłych wypadkach które dotykają osoby poniżej 18 r. ż. To poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego tej grupy pacjentów.

Przed tym wydarzeniem, także dziś, w Urzędzie Wojewódzkim dyrektor szpitala dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek podpisała umowę z Ministerstwem Zdrowia, które reprezentował wiceminister Sławomir Gadomski, na doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci, zgodnie ze złożonym przez szpital wnioskiem.

Kwota dofinansowania projektu, którego łączna wartość to 485 tys. zł, wynosi 412 250 zł. Dzięki tym środkom zakupiony zostanie do końca II kwartału 2019 r. sprzęt medyczny w postaci:
4 kardiomonitorów, 1 respiratora, 12 pomp infuzyjnych, 2 aparatów do szybkiego przetaczania płynów, 2 pulsoksymetrów, 1 kapnografu, 1 aparatu do znieczulania i 2 zestawów do trudnej intubacji i wentylacji.

Zakończenie zakupu tego sprzętu zbiegnie się mniej więcej w czasie z zakończeniem budowy i wyposażania Centrum Urazowego dla Dzieci, którego istotną częścią jest Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci.

Centrum Urazowe dla dzieci powstaje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie dzieci Wiadomości
Autor zdjęcia: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
reklama
reklama
reklama