14 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 września, 2022
reklama

Najmłodsi pokazują ząbki

WiadomościNajmłodsi pokazują ząbki
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Drugą edycję akcji społecznej „Pokaż ząbki!” zainaugurowało w Olsztynie badanie stanu uzębienia specjalnym aparatem laserowym do wczesnego wykrywania próchnicy grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrównie (powiat olsztyński). Akcja potrwa do 15 listopada. 

reklama

Informacje dotyczące stanu uzębienia najmłodszych Polaków są alarmujące – według badań GUS już około 90 proc. dzieci w naszym kraju ma próchnicę. Przyczyniają się do tego zazwyczaj słaba opieka stomatologiczna w szkołach i nadmierne spożywanie słodyczy oraz słodkich napojów przez dzieci. Jak potwierdza dr Elżbieta Sujka, stomatolog z 30-letnią praktyką, Dentysta Roku 2015, inicjatorka akcji „Pokaż ząbki!”, z próchnicą do dentysty trafiają coraz młodsi pacjenci.

W ubiegłym roku urządzeniem do laserowego wykrywania próchnicy Diagnodent pen 2190 zostało przebadanych łącznie około 150 dzieci. W ramach akcji przez całe ubiegłoroczne wakacje do gabinetów stomatologicznych dr Elżbiety Sujki zgłaszali się również na bezpłatne badanie stanu uzębienia rodzice z dziećmi.

Znany milioner? Wiemy, kto odleciał helikopterem z Wielkiej Gali w olsztyńskiej filharmonii
reklama

Podczas inauguracji tegorocznej akcji mali pacjenci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrównie po badaniu otrzymali w prezencie zamykane pojemniki na wodę, a zamiast słodyczy jabłka.

W tym roku powtórzone będą te badania dla innych grup dzieci, a dodatkowo akcja będzie wzbogacona o elementy edukujące rodziców: w jaki sposób, dbając o prawidłowe nawyki żywieniowe swoich pociech, mogą zapobiegać nie tylko rozwojowi próchnicy, ale również innym chorobom cywilizacyjnym, jak np. cukrzyca – informują organizatorzy akcji. – Poprzez propagowanie picia czystej wody zamiast słodkich napojów gazowanych możemy znacznie wpłynąć nie tylko na ograniczenie próchnicy, ale również na zniwelowanie otyłości wśród dzieci i młodzieży.

pokaz zabki akcja spoleczna 2
reklama

Podczas akcji mieszkańcy Olsztyna będą także edukowani w zakresie wiedzy o wodzie, jakiej używamy. Jak podkreślają organizatorzy, woda z kranu dostarczana przez olsztyńskie wodociągi – laureata tegorocznego konkursu na najlepszy produkt regionalny organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego – jest zdrowa, pochodzi ze studni głębinowych, jest codziennie badana i z powodzeniem zaspokajać może potrzeby mieszkańców zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeni publicznej. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie bezpłatnie instaluje również w szkołach specjalne źródełka z wodą do picia.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali nielegalnych migrantów

W tym roku, jak w poprzedniej edycji akcji, dr Elżbieta Sujka przyjmuje bezpłatnie w gabinetach stomatologicznych w Olsztynie (Targ Rybny 14) dzieci, które zgłoszą się na badanie stanu uzębienia (po uprzednim umówieniu wizyty na termin do końca trwania akcji). Kontakt: tel. (89) 527 95 04, (89) 679 94 66. W tegorocznej edycji przebadani będą także podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Piłsudskiego 42 w Olsztynie.

Akcja społeczna „Pokaz ząbki!” potrwa do 15 listopada. Jej partnerami są: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie, Gabinety Stomatologiczne dr Elżbieta Sujka i Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”, a patronat objęli Wydział Nauk Medycznych UWM i Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie.

Polecane:

Dbanie o zęby jest proste!

Implanty w Olsztynie – tutaj można odzyskać piękny uśmiech

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
reklama
×