Każdy z nas powinien znaleźć czas, aby dbać o swoje zęby. Wbrew pozorom wcale nie potrzebujemy do tego specjalistycznych, drogich artykułów higienizacyjnych. Nie musimy również poświęcać zębom całego, wolnego wieczoru. Wręcz przeciwnie – dbanie o zęby jest bardzo proste!
Regularne szczotkowanie
Podstawową zasadą, dotyczącą utrzymania higieny jamy ustnej, jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Do tego potrzebujemy oczywiście odpowiedniej pasty do zębów oraz szczoteczki. W większości przypadków doskonale sprawdzają się szczoteczki soniczne bądź szczoteczki elektryczne. Ułatwiają one szczotkowanie, a także docierają w miejsca, do których nie ma dostępu manualna szczoteczka do zębów. Tymczasem wybór pasty do zębów wcale nie jest prosty – na rynku jest ich bowiem dostępna cała gama. Warto więc skonsultować swój wybór z lekarzem stomatologiem. Być może okaże się, że potrzebujemy pasty do zębów wrażliwych lub takiej, która zadziała ściągająco na nasze dziąsła. Pamiętajmy, aby codziennie rano i wieczorem. Nie wymawiajmy się zmęczeniem lub brakiem czasu – szczotkowanie zajmie nam jedynie 2. minuty. Idealnie, jeśli mamy dostęp do szczoteczki i pasty po każdym posiłku.
Czyszczenie przestrzeni między zębowych
Do codziennej higienizacji warto również włączyć czyszczenie przestrzeni między zębowych. Choć brzmi to bardzo skomplikowanie, wystarczy po prostu wyczyścić zęby za pomocą specjalistycznej nici dentystycznej, szczoteczek do przestrzeni między zębowych bądź irygatora. Nasze zęby nie przylegają do siebie idealnie, dlatego pomiędzy nie mogą dostawać się resztki pożywienia. Choć szczoteczka soniczna czy szczoteczka elektryczna może sobie z nimi poradzić, to warto upewnić się, że pomiędzy zębami nie pozostały żadne drobinki jedzenia. Te bowiem są powodem tworzenia się próchnicy na powierzchniach stycznych. Nitkowanie zębów lub czyszczenie ich irygatorem zajmie nam zaledwie kilka minut.
Niecodzienna higiena
Niektóre zabiegi higienizacyjne może wykonać jedynie profesjonalista. Mowa tutaj między innymi o ściąganiu kamienia nazębnego, piaskowaniu zębów, wybielaniu czy chociażby fluoryzacji. Warto przynajmniej raz w roku udać się do lekarza stomatologa. Ten przede wszystkim dokona przeglądu jamy ustnej i sprawdzi, czy naszych zębów nie atakuje próchnica. Jeśli wszystko jest w porządku, to dobrze poddać się zabiegom, które pomogą utrzymać higienę jamy ustnej na jeszcze wyższym poziomie. Część zabiegów możemy wykonać w ramach NFZ, za inne zaś sami musimy zapłacić.