17 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 Maj, 2019
reklama

Olsztyn na szczycie rankingu

Strona główna Wiadomości Olsztyn na szczycie rankingu
reklama

Prestiżowa nagroda dla stolicy Warmii i Mazur. W zestawieniu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” Olsztyn zajął I miejsce za wydatki na inwestycje ze wsparciem unijnym w latach 2014-17.

Wśród miast wojewódzkich Olsztyn był bezkonkurencyjny. Wydatki inwestycyjne ze wsparciem unijnym na mieszkańca to ponad trzy tys. złotych. Drugi w rankingu Rzeszów wydał o ok. 0,9 tys. mniej. Trzeci był Lublin z kwotą 1,76 tys. „na głowę”. W przypadku inwestycji realizowanych w stolicy Warmii i Mazur, niemal 60 proc. wydatków pokrywanych jest z unijnej kasy.

reklama

– To pokazuje, że z powodzeniem zabiegamy o unijne dofinansowanie – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Nie mam wątpliwości, że te pieniądze zainwestowaliśmy rozsądnie. Spośród wielu zrealizowanych w tym czasie inwestycji trzy najbardziej zmieniły krajobraz naszego miasta. To zagospodarowanie jez. Ukiel, przywrócenie linii tramwajowej oraz rewitalizacja przestrzeni publicznej związana m.in. z budową Parku Centralnego. W ciągu kilku ostatnich lat Olsztyn wypiękniał.

Ranking „Wspólnoty” dotyczy wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017. Nie były brane pod uwagę zadania realizowane przez jednostki miejskie, np. spółki komunalne. Zestawienie przygotowali Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Środki unijne od lat stanowią znaczącą część całości wydatków inwestycyjnych samorządów – zauważają autorzy raportu. – Dominują inwestycje transportowe, co więcej, ta dominacja systematycznie się zwiększa. Drugim pod względem wielkości są inwestycje w gospodarkę komunalną. Ostatnio znaczącą rolę odgrywają też inwestycje związane z oświatą i wychowaniem.

Zajęcie I miejsca w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne finansowane z unijnej kasy to nie jedyny laur Olsztyna. Nasze miasto zajęło także V miejsce w klasyfikacji ogólnej rankingu „Wspólnoty” „Sukces kadencji 2014-2018”. Klasyfikacja uwzględnia poziom osiągniętych wskaźników w rankingach finansowym, ekonomicznym, infrastrukturalnym i społecznym.

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

reklama
ŹródłoUM Olsztyn
reklama
reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma