4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Czy niesłusznie oskarżeni mają prawo do odszkodowania? Walka o sprawiedliwość trwa!

OlsztynCzy niesłusznie oskarżeni mają prawo do odszkodowania? Walka o sprawiedliwość trwa!

Niesłusznie oskarżony, uniewinniony. A co z odszkodowaniem za utraconą pracę, opinię i zdrowie…? Będą odszkodowania!

W sprawach karnych – często po wielu, wielu latach procesu – w końcu zapadają wyroki uniewinniające. W międzyczasie obywatel traci dobrą opinię, dobrą pracę, a czasami też zdrowie. Czy ma prawo domagać się za to odszkodowania od Skarbu Państwa? Teoretycznie tak, praktycznie nie! Jest to praktycznie możliwe tylko, gdyby w procesie został pozbawiony wolności – zatrzymany, lub aresztowany. Tysiące uniewinnionych – gdy nie byli „za kratami” – nie otrzyma ani grosza…

Właśnie w ich interesie prawnicy z kancelarii mec. Lecha Obary, działający w Stowarzyszeniu Patria Nostra – Centrum Praw Wykluczonych walczą o drogę do należnych także im odszkodowań.

Wśród nich jest Jerzy Berdyga – komornik z Mławy, z zawodu – radca prawny. Zostały mu postawione bezzasadne zarzuty, które przerodziły się w akt oskarżenia inicjujący blisko dziewięcioletni proces karny. Zakończony przez Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnieniem od wszystkich stawianych mu zarzutów!

– Jak zdaje się wynikać z wyroku uniewinniającego, organy wymiaru sprawiedliwości, prowadząc wieloletnie postępowanie karne, dokonywały zarówno rażąco błędnej wykładni prawa, oczywiście niewłaściwie stosowały prawo, a także prowadziły niewłaściwe postępowanie dowodowe – mówi mec. Lech Obara, pełnomocnik Jerzego Berdygi.

I to właśnie w sprawie Jerzego Berdygi prawnicy kancelarii wytoczyli proces o odszkodowanie. Domagają się ok. 850 tys. złotych. I to tylko za utraconą pracę i pieniądze. Wybrali drogę cywilną…

Kwestią tą zainteresowali też posła Stanisława Gorczycę, który 4 kwietnia wniósł interwencję poselską do Ministerstwa Sprawiedliwości wskazując na niezbędność zmian przepisów, dotycząch, cyt. „naprawienia szkody lub krzywdy wyrządzonej niezgodnym z prawem działaniem władzy publicznej, w przypadku niesłusznego oskarżenia bądź niesłusznego postawienia zarzutów”.

Sekretarz Stanu, Arkadiusz Myrcha w odpowiedzi przypomniał, że problem dotyczący zasądzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia w przypadku niesłusznego oskarżenia bądź niesłusznego postawienia zarzutów była przed laty przedmiotem wystąpień obecnego Ministra Sprawiedliwości, Adama Bodnara. Wówczas Rzecznika Praw Obywatelskich. On też przedstawił w Senacie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, w którym zaproponowano, aby – stosownie do projektowanego art. 552 § 4 k.p.k. – odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługiwało m.in. „w wypadku niewątpliwie niesłusznego zatrzymania, tymczasowego aresztowania, przedstawienia zarzutów lub oskarżenia.”

– No i jest sukces! – mówi mec. Lech Obara. Sukces, a jednocześnie nadzieja zarówno dla Jerzego Berdygi, jak i dla tysięcy niesłusznie oskarżonych, a następnie uniewinnionych. Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzegło potrzebę wprowadzenia postulowanych nas zmian. Minister Arkadiusz Myrcha poinformował, że skierował pismo do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, celem wprowadzenia ich w życie – mówi mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

źródło: Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów “Lech Obara i Współpracownicy”

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane