2 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 listopada, 2024
reklama

Ile wody zużywa zmywarka?

Materiał zewnętrznyIle wody zużywa zmywarka?

 Mycie naczyń na ogół nie jest lubianą czynnością. Nie dość, że zabiera ono sporo czasu, to dodatkowo zużywa bardzo dużo wody, co ma negatywny wpływ na stan domowego budżetu. Z tego powodu wiele osób poszukuje sposobów, które pozwolą oszczędzić – nie tylko czas, ale i pieniądze. Doskonałym sposobem jest zastąpienie zmywania ręcznego zmywarką. Z naszego artykułu dowiesz się, ile wody zużywa zmywarka.

Czy dzięki zmywarce można zaoszczędzić?

Ręczne mycie naczyń wiąże się z dużym poborem wody. Wszystko zależy oczywiście od sposobu mycia, ale na ogół przyjmuje się, że może to być nawet kilkadziesiąt litrów podczas jednego mycia pod bieżącą wodą. Tymczasem przeciętna zmywarka zużywa ok. 30 procent mniej wody, co w ciągu całego roku generuje ogromne oszczędności.

W zależności od urządzenia, zużycie wody przez zmywarkę wynosi ok. 10 litrów podczas jednego cyklu mycia. I choć wiele osób obawia się, że jej praca wiąże się z wysokim poborem energii elektrycznej, nie jest to prawdą. Sprawdzając w specyfikacji urządzenia, ile prądu zużywa zmywarka, można być zaskoczonym, ponieważ najczęściej jest to nie więcej niż 1,5 kW, czyli mniej niż mikrofalówka czy czajnik. Decydując się model energooszczędny można liczyć na jeszcze większe oszczędności.

Z pewnością warto sprawdzić ranking zmywarek, aby znaleźć najlepsze urządzenie, które charakteryzuje niewielki pobór wody i niskie zużycie prądu, co będzie miało wpływ na oszczędności, jakie zapewni cykl mycia.

Jak myć naczynia w zmywarce?

Aby mycie naczyń było skuteczne i dokładniejsze niż mycie ręczne, warto wcześniej brudne naczynia pozbawić resztek jedzenia. O ile talerze czy szklanki nie wymagają bardzo intensywnego mycia i na ogół wystarczy tryb eco, o tyle w przypadku przypalonych patelni czy garnków warto wybrać mycie w wysokiej temperaturze.

Zmywarka może być w pełni załadowana, ale nic nie stoi także na przeszkodzie, aby wymyć naczynia, kiedy jest jedynie połowa załadunku. W takiej sytuacji warto wybrać odpowiedni program i zdecydować się np. na mycie z trybie eco. Trzeba także pilnować regularnego czyszczenia zmywarki. Pozbawiona zanieczyszczeń komora zmywarki to znacznie bardziej efektywne umycie naczyń niż ręczne zmywanie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?

Aby zużycie wody było niewielkie, warto dokładnie sprawdzić, ile litrów wody zużywa zmywarka. Istotne jest również zużycie energii. Duże znaczenie ma zatem klasa energetyczna – im jest ona wyższa, tym pobór prądu będzie niższy. Oprócz tego trzeba dokładnie określić swoje oczekiwania dotyczące zmywarki i zużycia wody.

Pierwszą kwestią jest rozmiar, w jakim kupujemy zmywarkę. Można zdecydować się na standardowe zmywarki o szerokości 60 cm, które przedstawia ranking zmywarek do zabudowy 60 lub też wybrać zmywarki kompaktowe o szerokości 40 cm. Wymiar ma wpływ na pojemności urządzenia.

Istotne jest również, czy potrzebujemy zmywarkę wolnostojącą czy pod zabudowę. Warto sprawdzić także dodatkowe funkcje i wybrać urządzenie, które w pełni sprosta indywidualnym potrzebom. Wiele przydatnych informacji na temat zmywarek przedstawia poradnik Media Expert.

Podsumowując, jeden cykl pracy zmywarki to na ogół ok. 10 litrów wody, czyli zdecydowanie mniej niż pochłania zmywanie ręczne. Nie należy się także martwić o energię elektryczną, ponieważ standardowa zmywarka potrzebuje jej naprawdę niewiele. Wszystko to ma realne przełożenie na oszczędność zarówno ciepłej wody potrzebnej do mycia, jak i pozwala zaoszczędzić zimną wodę używaną często do płukania. Dzięki temu stosowanie zmywarki jest znacznie bardziej ekonomiczne niż mycie ręczne. Urządzenie pracują bardzo efektywnie, co sprawia, że nie trzeba się martwić o niedomyte naczynia. Zakup zmywarki jest zatem doskonałą inwestycją, dzięki której nie trzeba się martwić o wzrastające ceny wody. Ponadto zmywarka do naczyń pozwala zaoszczędzić czas, co także jest dużym atutem.

Poznaj polecane modele, zrezygnuj z mycia ręcznego, a będzie to duża oszczędność czasu i pieniędzy!

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane