17 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 Maj, 2019
reklama

Chcesz napisać życiorys? Zainspiruj się tymi wzorami CV

Strona główna Polecane artykuły Chcesz napisać życiorys? Zainspiruj się tymi wzorami CV
reklama

Ktoś kiedyś powiedział, że szukanie pracy to także praca. Jest to powszechnie znane stwierdzenie. Proces poszukiwania pracy można usprawnić, a pierwsze aktywności z tym związane to zazwyczaj tworzenie życiorysu zawodowego.

Pisanie życiorysu najlepiej jest zacząć od przejrzenia wzorów CV. Obecnie wzory Curriculum Vitae wyglądają zupełnie inaczej. Dawniej życiorys zawodowy był w czarno-białej kolorystyce i miał raczej formę kwestionariusza osobowego. Takie dokumenty niczym się nie wyróżniały. W dzisiejszych czasach otrzymanie satysfakcjonującej pracy wymaga zwrócenia uwagi rekrutera. Jak to zrobić? W sieci jest dużo miejsc, gdzie można zobaczyć, jak wygląda profesjonalnie stworzone CV. Zainspiruj się nimi i stwórz własne, niepowtarzalne CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy.

Jak stworzyć CV, które wyróżni się na tle innych?

reklama

Kluczowym elementem w tworzeniu życiorysu zawodowego jest takie zaplanowanie dokumentu, aby pracodawca sięgnął po właśnie Twoje CV. Pracodawca, czytając dokument, największą uwagę zwraca na to, co jest dla niego najważniejsze z punktu widzenia rekrutacji. Dlatego tworząc życiorys zawodowy, powinno się pamiętać o takich kwestiach jak:

 • Dopasowaniu życiorysu zawodowego pod potrzeby konkretnego ogłoszenia o pracę. W tym celu najlepiej jest bardzo dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę i odnieść się do wszystkich wymagań pracodawcy.
 • Zamieszczeniu podsumowania zawodowego, które nie jest często stosowaną sekcją w CV, przez co już same jego umieszczenie w górnym rogu dokumentu zwraca uwagę pracodawcy. Podsumowanie zawodowe w zwięzły sposób przedstawia doświadczenie zawodowe i najistotniejsze kompetencje.
 • Spersonalizowaniu swojego życiorysu zawodowego.
 • Dodaniu sekcji „osiągnięcia” i zamieszczenie w niej informacji w postaci liczb, procentów, konkretnych przykładów. Dzięki temu sekcja ta będzie bardziej czytelna i zwróci większą uwagę pracodawcy.
 • Umiejętnym stosowaniu pogrubień tekstu, uwypukleń, elementów graficznych. Inspiracją do ciekawych zastosowań tych elementów są wzory CV.
 • Ciekawym opisaniu doświadczenia zawodowego. Sekcja doświadczenie zawodowe jest miejscem, gdzie w pierwszej kolejności kieruje się wzrok pracodawcy.

Ciekawe wzory CV

W życiorysie zawodowym najważniejszą rzeczą jest to, jakie informacje o kandydacie do pracy zawiera. Jednak informacje te nie będą widoczne, jeśli nie będą miały rzucającej się w oczy oprawy.

Najbardziej odpowiedni szablon CV, to taki, który jest dobrany do danej branży, stanowiska. W branży kreatywnej można trochę zaszaleć, bo tam liczą się niekonwencjonalne pomysły i ciekawe rozwiązania. W takich zawodach jak grafik komputerowy, copywriter, specjalista od marketingu, na pewno nie zrobisz wrażenia, składając czarno białe CV, napisane tradycyjną czcionką Times New Roman. Przykłady kreatywnych CV to: napisane przez programistę w kodzie HTML, stworzone na materiale przez dziewczynę, która poszukiwała pracy związanej z projektowaniem ubrań. Pomysłów na stworzenie kreatywnego CV można znaleźć bardzo dużo. Można się nimi inspirować, po to, aby wymyślić własny niepowtarzalny wzór CV.

Ciekawy wzór CV to taki, dzięki któremu pracodawca dowie się o Twoich najmocniejszych stronach. Tworząc życiorys zawodowy, warto nie tylko skupić się na treści, ale przyjrzeć się również detalom, które spowodują, że treść wyda się jeszcze bardziej interesująca.

Przykłady ciekawych szablonów CV

 • Szablon z elementem przykuwającym uwagę. Tego typu szablon jest połączeniem tradycji z nowoczesnością i będzie pasował do wielu branż.
 • Szablon z sekcją portfolio na dole strony będzie idealnym pomysłem na szybkie zaprezentowanie swojej osoby dla pracowników, którzy w przeszłości pracowali przy ciekawych projektach i chcą się nimi w sposób nieszablonowy pochwalić.
 • Szablon z umieszczonym kodem QR, to niezbyt często spotykany pomysł na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony. Zastosowanie kodu QR jest sposobem na wyróżnienie się spośród wielu innych kandydatów. Po zeskanowaniu kodu pracodawca będzie mógł obejrzeć więcej informacji, które chcesz przekazać, na przykład w postaci interesującego filmu.
 • Szablon z sekcjami umieszczonymi w ramkach. Tego rodzaju szablon jest dobrym pomysłem w przypadku osób, którym szczególnie zależy na wyeksponowaniu konkretnych umiejętności. Szablon sprawdzi się w przypadku osoby, która chce pochwalić się znajomością kilku języków obcych.
 • Szablon z rozbudowaną sekcją języki. Po taki szablon sięgniesz w przypadku, kiedy starasz się o pracę tłumacza, lektora, nauczyciela w szkole językowej, animatora czasu wolnego za granicą. Jest to prosty szablon, którego główną cechą rzucającą się w oczy jest sekcja informująca o znajomości języków obcych.
 • Szablon klasyczny z estetycznymi ikonami, to wzór CV pasujący do każdej branży. Informacje przedstawione są w uporządkowany sposób, a najważniejsze rzeczy podkreślone poprzez zastosowanie ikon.
 • Szablon z osią czasu, to dobry przykład na zastosowanie skutecznych sposobów zainteresowania pracodawcy dla osób, które chcą przedstawić swoje projekty. To dobre rozwiązanie dla designera, który chce się pochwalić swoimi projektami.
 • Dwukolumnowy szablon dla trenera personalnego, jest przykładem tego, że szablon kreatywny nie jest zarezerwowany tylko dla branży kreatywnej. Dwie kolumny powodują, że szablon jest przejrzysty i czytelny.
 • Dwukolorowy szablon to dobry sposób na ciekawe zaprezentowanie swoich doświadczeń. Zastosowanie dwóch kolorów wprowadza porządek w sposobie przekazania treści.
 • Kreatywny szablon z widoczną sekcją opisującą osobowość, to idealne rozwiązania dla tych, którzy zamierzają podjąć pracę związaną z zawodami, w których ważnym elementem są cechy osobowości. Ten szablon będzie właściwy dla osób pracujących w obsłudze klienta i innych pracach, gdzie konieczna jest umiejętność pracy z ludźmi.

Pracodawca, który ogłasza rekrutację na wolne stanowisko w swojej firmie, otrzyma dużą liczbę życiorysów zawodowych.  To czy sięgnie po Twój, czy będzie chciał się zapoznać z nim bliżej, zależy od tego, jak napiszesz swoje CV. Jeśli zainspirujesz się wzorami CV, masz dużą szansę na to, że twoje dokumenty zostaną zauważone.

reklama
reklama
reklama

zobacz również

RABATOL.PL

rekalma