Olsztyn ponownie staje się literackim centrum kraju. Od 18 czerwca mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach trzeciej edycji Festiwalu Literatury – Atlantyda Północy. Program festiwalu przewiduje wiele atrakcji, począwszy od spotkań z ludźmi literatury, po wystawy, prelekcje, projekcje filmowe, aż po prezentacje wydawnictw regionalnych i familijną grę terenową z animacjami dla najmłodszych.
Zaplanowane wydarzenia to efekt współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Fundacji Borussia oraz Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego. Inspiracją tegorocznego festiwalu jest twórczość Czesława Miłosza – polskiego poety i laureata Nagrody Nobla, a także jego książka z 1959 roku „Rodzinna Europa. Tegorocznym przedsięwzięciom towarzyszyć będzie przewodni temat „Od Rodzinnej Europy do Atlantydy Północy”, a pomysłodawcą tej idei jest Kazimierz Brakoniecki.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski, podkreśla znaczenie wydanej przed laty pracy Miłosza. „Pragniemy także nawiązać do wydanej w 1959 roku książki Miłosza „Rodzinna Europa”, a przez to ukazać znaczącą rolę miejsca urodzenia i dzieciństwa jako krainy, która ma realny wpływ na późniejszy światopogląd oraz dorosłe życie – mówi Dąbkowski. – Stąd w tegorocznej edycji zależy nam na podkreśleniu wartości miejsca pochodzenia.”
W programie znalazło się między innymi spotkanie poświęcone „Rodzinnej Europie Czesława Miłosza – Atlantydzie Północy Borussii”, wystawa „Echa Warmii: Abstrakcyjne Refleksje”, rodzinna gra miejska oraz kiermasz wydawnictw regionalnych. Nie zabraknie także projekcji filmu „Dolina Issy”, który powstał na kanwie powieści Miłosza, a kończy go spotkanie autorskie z Grzegorzem Januszewiczem, promującym album „Olsztyn 4 pory roku w mieście Mikołaja Kopernika”.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Program festiwalu.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn