Już znamy wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024 organizowanego przez magazyn „National Geographic Traveler”. W województwie warmińsko-mazurskim za najciekawsze miejsce uznano Lidzbark Warmiński. Czym przyciąga to miasto turystów? Co można zobaczyć w dawnej stolicy Warmii?
W plebiscycie udział brały trzy miejsca z województwa warmińsko-mazurskiego: Lidzbark Warmiński, Mazurska Pętla Rowerowa oraz Kortosfera. Internauci zadecydowali, że nowym cudem regionu zostanie Lidzbark Warmiński. Miasto to, położone w północno-zachodniej części województwa, od 1350 roku do XIX wieku było stolicą Warmii. Znane jako „Perła Warmii”, dawniej było największym miastem regionu i stanowiło centrum wiary oraz kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W Lidzbarku Warmińskim, mimo zniszczeń wojennych, zachowało się wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Biskupów Warmińskich z XIV wieku, uznawany za jeden z najważniejszych zabytków polskich, określany jako „Wawel Północy” lub „Perła gotyku”. Ponadto, turyści mogą podziwiać Wysoką Bramę z XV wieku, mury obronne z XIV wieku, zabytkowe domy oraz oranżerię Krasickiego z XVIII wieku, zbudowaną dla biskupa Teodora Potockiego, a rozwiniętą przez biskupa Ignacego Krasickiego.
Lidzbark Warmiński oferuje także źródła termalne i kąpiele w Termach Warmińskich. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Lidzbark Warmiński jest miejscem wartym odwiedzenia, a jego bogata historia i zabytki przyciągają turystów z całego kraju.
źródło: olsztyn.eska.pl
Termalne kąpiele w syfie .