11 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Architektoniczna perełka z Olsztyna uznana za najpiękniejszą w Europie

OlsztynArchitektoniczna perełka z Olsztyna uznana za najpiękniejszą w Europie

Dziecięce Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie zdobyło nagrodę Life Challenge Award 2024 za najlepszą rewitalizację zabytkowej fasady. Budynek, który niegdyś służył jako koszary wojskowe, został zrewitalizowany przez pracownię Architekci Gadomscy. Projekt łączy historyczne elementy, takie jak piece kaflowe i sztukaterie, z nowoczesnymi udogodnieniami, zachowując przy tym historyczny bruk i starodrzew.

reklama

Historia budynku

Obiekt został wybudowany w latach 1883–1884 i początkowo pełnił funkcję kasyna oficerskiego. W czasie I wojny światowej służył jako wartownia pobliskich koszar wojskowych. Po zakończeniu działań wojennych koszary straciły na znaczeniu, a budynek zmienił swoją funkcję na mieszkania dla żołnierzy. Po II wojnie światowej funkcja mieszkalna została zachowana aż do pożaru w 2015 roku.

W 2017 roku Caritas zakupiła niszczejący budynek od miasta z 99% bonifikatą. Prace renowacyjne rozpoczęły się w 2019 roku, a w 2021 roku hospicjum przyjęło pierwszych pacjentów.

reklama

Nagrody i uznania

Rewitalizacja budynku przy ul. Kromera w Olsztynie została doceniona przez międzynarodowe jury w konkursie Life Challenge 2024, które uznało fasadę zrewitalizowanego obiektu za najpiękniejszą w Europie. Jury doceniło połączenie starej ceglanej elewacji z nowoczesnymi elementami wykonanymi z 6000 kształtek ceramicznych, które w ciekawy sposób łączą stare z nowym i podkreślają oryginalny charakter architektoniczny obiektów wojskowych.

Budynek zdobył również inne nagrody, w tym Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii „Architektura w przestrzeni dziedzictwa” w 2022 roku oraz polską edycję konkursu Brick Award w 2023 roku, co otworzyło mu drogę do rywalizacji na międzynarodowym etapie tego konkursu.

Gala finałowa

23 maja 2024 roku w stolicy Słowenii, Lublanie, odbyła się gala finałowa konkursu Life Challenge 2024, gdzie ogłoszono zwycięzców. Hospicjum dziecięce w Olsztynie zwyciężyło w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”, pokonując m.in. Bułgarską Akademię Nauk w Sofii i Uniwersytet Humboldtów w Berlinie.

reklama

źródło: sukces.rp.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane